جستجو

28 نسخه قابل چاپ
نقش آبخيز داري در توسعه صنعت گردشگري

{ محمدتقي تركمن‌زاده- كارشناس آبخيزداري }

روند رو به رشد آلاينده‌هاي زيست محيطي ناشي از توسعه صنعتي در شهرها مشكلاتي را براي شهروندان بوجود آورده كه مي‌توان به كمبود فضاهاي سبز به عنوان منابع توليد اكسيژن (ريه شهر) از آن ياد كرد. با وجودي كه ساكنين در شهرها و به طور كلي شهرنشينان تلاش مي‌نمايند تا پس از يك هفته كار روزهاي تعطيل را در مناطق ييلاقي و سرسبز، با آب و هواي سالم سپري نمايند، ليكن در طول هفته همچنان با انواع آلودگي‌هاي هوا، صوتي و … دست و پنجه نرم مي‌كنند.
آنچه ما را بر آن داشت تا به اين موضوع بپردازيم نقش مهم آبخيزداري در توسعه صنعت گردشگري مي‌باشد. قبل از هر چيز بايد بدانيم آبخيزداري چيست؟ آبخيزداري را فرآيند مطالعه و اجراي اقداماتي به منظور مديريت در يك حوزه آبخيز با هدف بهره‌برداري بهينه و مستمر از منابع آب، خاك و گياه موجود در آن بدون آسيب رساندن به آن منابع مي‌توان تعريف كرد. به عبارتي ساده‌تر مجموعه اقداماتي كه در يك حوزه آبخيز صورت مي‌گيرد تا بتواند موجبات حفظ آب، خاك و گياه را فراهم آورد آبخيرداري ناميده مي‌شود.
آنچه لازم است در اين مقاله به طور اختصار به آن اشاره شود ترويج فرهنگ مسافرت براي مردماني است كه با استفاده از امكانات موجود خويش مي‌توانند راه سفر را در پيش گرفته از جلوه‌هاي زيباي طبيعت كشور، ديدن نموده و در بستر طبيعت آرام بگيرند.
آرامش در طبيعت به عوامل متعددي از جمله كاهش خطرات سيل، پديده زمين لغزش (رانش زمين)، ريزش كوه بستگي دارد و به هر ميزان كه ضريب اطمينان اين عوامل را بالا ببريم قطعاً در توسعه صنعت گردشگري گام مثبتي برداشته‌ايم.
فعاليتهاي ناشي از آبخيزداري عمدتاً منجر به افزايش آبهاي زيرزميني و نهايتاً ايجاد چشمه‌هاي سرد و گوارا، سرسبزي مراتع و چمنزارها، تثبيت خاك حاصلخيز، افزايش پوشش گياهي مي‌شود. رونق بخش كشاورزي كه در اثر فعاليتهاي آبخيزداري شامل مكانيكي (بند خاكي، بند سنگ ملاتي، چكرم، بند گابندي و… ) و بيولوژيك (درختكاري، قرق مراتع، بذرپاشي، كودپاشي، بانكت بندي، تراس‌بندي، كپه كاري و …) ايجاد مي‌شود، كمك موثري به ايجاد اشتغال در سطح روستاها مي‌نمايد.
اين اقدامات كه با هدف افزايش آبهاي زيرزميني، افزايش پوشش گياهي، تلطيف هوا، اشتغال مولد، جلوگيري از فرسايش خاك، ايمن‌سازي راههاي مواصلاتي، كاهش رسوبات ورودي به مخازن سدها صورت مي‌گيرد، همه و همه در راستاي ايمن‌سازي طبيعت براي انسانهايي است كه مي‌خواهند از اين موهبت الهي در جهت سالم‌سازي و تندرستي جسم و جان خويش گام بردارند.
به عنوان مثال وجود آب و هواي با طراوت با اقليم مناسب، پديده‌اي طبيعي منحصر به فرد در شهرستان كلات، من جمله، آبشار زيباي قره‌سو، جنگل طبيعي پسته خواجه مشرف به شهر قهقهه تركمنستان، دره‌اي خوش آب و هوا و سرد با رودخانه‌هاي پرآب سررود، كوههاي سر به فلك كشيده الله اكبر و هزار مسجد، مراتع سرسبز و پر از لاله و شقايق سرخ و روح‌افزا در دامن جنگلهاي نادر ارس، بهره‌گيري از بناهاي تاريخي و كم نظير كاخ خورشيد، بندر نادري، مسجد جامع كلات و… زماني مي‌تواند مفرح و شورانگيز باشد كه فعاليتهاي آبخيزداري در بالادست حوزه‌هاي مذكور اجرا شده و گردشگران و مسافران و علاقمندان به گشت و گذار و مسافران تشنه طبيعت بكر ايران با احساس امنيت از خطرات طبيعي سفر بياد ماندني را براي خويش رقم زنند.
به هر ميزاني كه آبخيزداري در حفظ اكوسيستم و منابع طبيعي تجديد شونده به توفيقاتي نايل آيد آن منطقه را متحول نموده و نهايتاً به يك قطب جهانگردي طبيعي مبدل مي‌سازد..
براي اثبات اين ادعا شما را به ديدن منطقه زيبا و دل‌انگيز كلات دعوت مي‌نماييم تا طبيعت سرسبز و هواي سالم و پاك آن ديار اسطوره‌اي را با ويژگيهاي مردمان مهمان‌نواز و صميمي از نزديك مشاهده نموده به اين وسيله بخشي از خلق جلوه‌هاي خالق هستي را كه نشان از زيبايي محض جمال الهاي در طبيعت است ببينيد و با الهام از طبيعت شورانگيز در فصل بهار خاطره بسيار شيرين و فراموش نشدني را براي خود و خانواده و همرمان به ارمغان بياوريد.
نتيجه: كشور ايران و استان خراسان داراي جلوه‌هاي بي‌نظير طبيعي و بكر مي‌باشد. يكي از راههاي توسعه صنعت گردشگري با تكيه بر طبيعت و حفظ و احياء آن، فعاليت‌هاي آبخيزداري است كه بخش صنعت توريسم را قادر مي‌سازد در كوتاه مدت و بلندمدت به سودآوري معقول رسانيده و از اين رهگذر نيز اشتغال مولد ايجاد نموده، آهنگ مهاجرت از روستا به شهر را نيز كند مي‌نمايد. لذا احياي صنعت گردشگري و توسعه اين بخش را بايد در توسعه فعاليتهاي آبخيزداري كه در عرصه‌هاي طبيعي به انجام مي‌رسد جستجو كرد. لذا شناسايي اين مناطق و برنامه‌ريزي در راستاي اين فعاليت‌ها با تاكيد بر رونق سير و سياحت در طبيعت زيباي كشور و استان بايد مورد نظر دولتمردان و علاقمندان قرار گيرد. انشاءا…

 
صفحه اول
درباره ما
آرشيو مجله
آرشيو سايت
اشتراک مجله
العربية
English Section
 
 

فهرست مسافران 28

 
 
 
كهن ميراث نياكان خود را پاس بداريم  
مزيت نسبي گردشگري بر نفت  
از قافله عقب مانده ايم ...  
توسعه منابع انساني در بخش جهانگردي  
نقش آبخيز داري در توسعه صنعت گردشگري  
سرزمين گنج‌هاي پنهان و آشكار  
گزارش كانون جهانگردي و اتومبيلراني جمهوري اسلامي ايران  
هنرهاي آئيني ايران باستان  
درِ مسجد جامع ازغد، شاهكاري كه به سرقت رفت و كشف شد  
سفر، زندگي …  
چه عواملي موجب كاهش درصد اشغال هتل‌ها شده است؟  
مدرسه هتلداري و گردشگري استراليا (A.S.T.H.M)  
مسافرت تجاري به هتل‌ها كمك مي‌كند  
چند روش پذيرايي در هتل و رستوران  
هتل، چالشها و تنگناها  
هتل هاي جهان  
مهمانسراي عباسي، شاهكار معمارن جهان  
ديدار از نخجوان  
حرف‌هاي نقره‌اي  
ديدني‌هاي جنوب استراليا  
دبي، توصيه‌هاي اقامت  
شارجه، نمونه‌اي از توسعه توريسم اسلامي  
آيا نفت به توريسم كمك مي‌كند؟!  
سفرهاي نوروزي و بيماران قلبي  
تجارت توريسم در چين شكوفا مي‌شود  
توافق شركتهاي ايران و قطر براي سرمايه‌گذاري در دو كشور  
معافيت صد درصد عوارض ساخت و ساز تأسيسات گردشگري در مازندران  
عراق خواستار كمك ايران براي ترميم طاق كسري شد  
رئيس مجلس شوراي اسلامي: مجلس به صنعت گردشگري توجه ويژه دارد  
سنت‌هاي عشاير، گردشگري همدان را متحول مي‌كند  
رييس سازمان هواپيمايي كشوري: 6 فروند ايرباس، توپولوف و فوكر 100 خريداري شد  
هاشمي شاهرودي: بايد اصول گردشگري اسلامي را ايجاد كنيم  
معاون سازمان حج و زيارت : ثبت‌نام براي سفر عمره محدوديت زماني ندارد  
نحوه توزيع كالاهاي تبليغاتي گردشگري تعيين شد  
گل‌سنگ‌هاي بناهاي باستاني زدوده مي‌شوند  
رئيس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري: سازماندهي ميدان مشق به عنوان هسته تاريخي پايتخت از مهمترين برنامه‌هاي سال آينده خواهد بود  
Tourism Vs. Oil  
Isfahan  
Abbasi Hotel: Masterpiece of World’s Architecture  
Yazd province  
The Report of Tourism and Automobile Club of Iran  
Iran, Qatar Agree to Expand Economic Ties  
Iraq Asks Iran to Join in Repairing Kasra Arch  
Tax-Exempt for Tourism Facilities in Mazandaran  
No Limitation for Omreh Hajj  
Tourism Industry, Special Interest for Majlis  
Principles of Islamic Tourism Should be Established  
Tribal Customs Change Hamadan Touism  
 
 

© Copyright 2009 www.mosaferan.ir

درباره ما | اشتراک مجله | آرشيو مجله | آرشيو سايت | اشتراک مجله