جستجو

43 نسخه قابل چاپ
قشم آرامشي، به وسعت دنيا

به قشم که مي آيي به دنبال شلوغي، زرق و برق و هياهويي که در تمامي مناطق آزاد مد شده نباش! به دنبال هتل هاي لوکس آنچناني، آدمهاي پولداري که تنها براي استفاده از اماکن تفريحي گران به اين جزيره آمده اند يا براي خرج کردن پولهايشان يا...! قشم جاي هياهو وشلوغي و ماشين بازي نيست! قشم تنها جاي يک چيز است، احساس آرامش! درک به تمام معني معناي آرام بودن!و
قشم با تمام جاذبه هاي طبيعي و تاريخي اش نمي تواند تو را به داشتن سر و صدا دعوت کند! اينجا، مکان و مأمن آرامش است! وقتي که پا به درون قشم مي گذاري اين را با تمام وجود حس مي کني! نه ترافيکي هست، نه زرق و برق ويترين هاي آنچناني که چشمانت را آزار دهد و نه تفريحات آنچناني که تنها براي چند ساعت شاد بودن، روح و جسمت را آزار دهد!؟
قشم را تنها زماني براي سفر انتخاب کن که مي خواهي آرام شوي! دمي بيارامي و آرامش را با تمام جان حس کني! اگر بدنبال آرامشي نمي تواني قشم را ناديده بگيري و به جاي ديگري بروي! چگونه مي تواني دره چاهکوه را ببيني و با آن همه سکوت سيراب نشوي! چگونه مي تواني دره ستارگان را که زيباترين و عجيب ترين هماهنگي و همکاري عناصر طبيعي را با چشم ببيني و حسادت نکني به اين همه همکاري و همزيستي آرام که حاصلش جزء زيبايي و شگفتي نيست! حتي گرماي قشم آزارت نمي دهد آن زمان که، در کنار ساحل آرام و بي غل و غشش به تماشاي دريايي بيکرانش مي نشيني! قشم را تنها زماني ببين که مي خواهي آرامش را درک کني! مي خواهي از هياهوي شهر وحشي خويش فرار کني و به مامني پناهنده شوي!درآن زمان هيچ جا را بهتر از قشم نخواهي يافت!

سواحل قشم هنوز پاک است:
وارد قشم که مي شوي، مي تواني ساعت هاي بسيار در کنار ساحل زيبا و آرام درياي عمان پابه آب زده و سردي آب را به جان گرم خويش هديه کني! مي تواني روي شن هاي نرم و تميزش که هنوز به واسطه آدميان به زباله داني از جنس شن تبديل نشده است، راه بروي، بدوي و فرياد کني! مي تواني خورشيد سوزان را بالاي سر خود ببيني و گرماي وجودش را براي گرم کردن وجود سرد خويش بي هيچ هزينه اي به جان هديه کني و حتي بي هيچ هزينه اي مي تواني بدون اينکه وارد موزه اي ساختگي شوي، مردمان و فرهنگ بومي اين منطقه را در کوچه و خيابان اين شهر ببيني!
مي تواني مردماني را ببيني که در يک شهر کوچک با همان آداب و رسوم گذشته به زندگي مشغولند! در کدام کتاب و کدام موزه به دنبال فرهنگ، آداب و رسوم کهن اين مردمان مي گردي که اين مردمان هنوز اينجا، در شهري به نام قشم زنده اند! هنوز نمرده اند که تو را براي يافتن آداب و رسومشان که نشانه زنده بودنشان است به کتابهاي ضمخت بالاي طاقچه سوق دهند!
360 کيلومتر نوار ساحلي جزيره قشم هنوز از هجوم گردشگران در امان مانده و همچنان بکر و پاکيزه باقي مانده است. آلاينده هاي زيست محيطي نيز هنوز نتوانسته اند وجود زيباي نگين خليج فارس را آلوده کنند. پس با خيالي آسوده تني به آب زده و وجود خويش را به آفتاب درخشان هديه کن تا از نوازشهاي تشعشات آن بي بهره نماني!؟ در هيچ جاي اين کره خاکي، اين چنين نوري را به رايگان به تو هديه نخواهند داد!؟
مي تواني دردو پلاژ سيمين و زيتون که دو پلاژ مشرف به درياي اين جزيره هستند سکني گزيده و از زيبايي اش بهره ببري. سواحل درياي عمان و غروب هاي ديدني اش کمتر از سوي کسي ناديه گرفته مي شود، چرا که اکثر قريب به اتفاق کساني که پا به اين جزيره مي گذارند، قطعاً غروب خورشيد خوش رنگ و زيبايش را و شبهاي آرام و خنکش را در کنار سواحل سپري مي کنند، چرا که براي شهر نشينان خسته از هياهوي شهر، هيچ آرامشي بهتر از لميدن در آلاچيقي در کنار ساحل دريا و صرف چاي با طعم هاي مختلف و .... نخواهد بود.

دره چاهکوه؛ شگفت انگيز ترين سکوت:
در کنار سواحل زيبا و آرام اين جزيره، مناطقي چون دره چاهکوه که تمام شگفتي اش در سکوت محضش محو شده و هيچ چيز جز حيرت را براي آدمي به ارمغان نمي آورد، قرار دارد، شگفت انگيزترين سکوتي که به عمر ديده اي را در اين دره خواهي ديد! دره هاي که کافي است چند ساعتي را در آن به سر بري تا معني سکوت عرفاني را دريابي! سکوتي شگفت انگيز که پرده هاي شگفتي را در همان سکوت محض يکي پس از ديگري کنار زده و چشمان تو را خيره مي کند! اينجا، همان مکاني است که بايد بنشيني و ساعت ها چون دراويش به فکر فرو روي! چه بخواهي، چه نخواهي ناخودآگاه در آن سکوت غرق مي شوي! به خود که بيايي آدم ديگري شده اي که يا گذشتگان خويش را ديده اي يا نمي دانم خداي آسمان را در نور ديده اي!

دره ستارگان! مخلوق طبيعت و نخيل:
دره ستارگان را مي بيني، باورت نمي شود که اين دره را طبيعت با دست خويش ساخته و اينک اين نخيل توست ک هرآنچه را که مي خواهد در اين صخره ها مي بيند، اما اين حقيقت است! گويي اين دره، دست خالقي صبور است که از تمامي خلاقيت هاي فرا بشري خود در اين به کار برده تا زيباترين صحنه تخيل و واقعيت را بسازد. اينجا تنها جايي است که قدرت تخيل با واقعيت کنار آمده و با هم يک پديده را بوجود آورده اند. اگر هزاران سال هم بکاوي، در هيچ جا نخواهي ديد که يک روز حتي يک روز تخيل و واقعيت در کنار هم به آرامي يک پديده را خلق کنند !؟
غارهاي خربس هم زيبايي خود را دارد و .. هر يک از اين زيبايي ها در هيچ جاي ديگر يافت نخواهد شد.

بازارهايي از نوع مدرن و سنتي :
بازارهاي قشم هم از جمله بازارهاي است که هنوز انحصار خود را دارد. جذابيت هاي منحصر بفرد اين بازار ها در اين است که هم به صورت سنتي هم به صورت مدرن در اين شهر که هنوز بافت اصلي آن سنتي است بازارهاي بين المللي مدرني را مي بيني با خريداران و مخاطبان مخصوص به خودش که همگي از جنس و قيمت به هيجان مي آيند. اما تنها با چند کيلومتر فاصله بازارهايي را خواهي ديد که هنوز بافت سنتي خود را حفظ کرده اند. جالب اين است که اين بازارهاي سنتي هم مخاطبان خود را حفظ کرده و هنوز هم داد وستدهاي کلان درآن زندگي بسياري از تجار و فروشندگان آن را مي چرخاند! به خصوص بازار درگهان که بافت قديمي محله درگهان و فروشنده هايي که کمتر تک فروشي دارند و به قول خودشان جين مي فروشيم، هنوز به دليل به يک سوم رساندن قيمت هاي داخل شهر، مخاطبان بسياري را در خود جاي داده است.
البته قشم هم بازارهاي شيک و گران دارد، اما به واسطه منطقه آزاد بودنش نسبت قيمت اجناسش نسبت به بازارهاي ديگر مناسب تر است.

مسيرهاي دسترسي به جزيره قشم:
باورش کمي سخت است، اما قشم از معدود جزايري است که حتي 23 کشور جهان از آن کوچک تر است، اما وقتي کشوري مثل بحرين يا قطر را با اين جزيره مقايسه کني، متوجه خواهي شد که قشم حداقل 5/3 برابر اين کشورهاست. جزيره قشم با يک هزار و 500 کيلومتر مربع وسعت، بزرگترين جزيره خليج فارس است.
اين گزاف نيست اگر بگوييم قشم يک موزه طبيعي – تاريخي- فرهنگي است که بدون هيچ هزينه اي به دست روزگار ساخته شده است.
رفتن به قشم در هر فصلي از سال، از سه راه امکان پذير است، هوايي، ريلي و زميني همه روزه شنبه تا پنج شنبه پروازهاي هواپيمايي هما به قشم رأس ساعت 7:35 دقيقه از تهران به قشم داير است، جمعه ها نيز پرواز تهران قشم در ساعت 13:15 و قشم تهران در ساعت 16:45 انجام مي شود.
اما آنان که با خانواده سفر مي کنند و نمي خواهند که هزينه حمل و نقل بپردازند، بهترين راه اين است که با سواري خود تا بندرعباس را با آرامش کامل طي کنند، پس از رسيدن به بندرعباس از بندر پهل خودروي خود را به همراه اعضاي خانواده سوار يک لنديگراف دريايي کرده و تنها با پرداخت 5 هزار تومان خود و خانواده را به قشم برسانند.
اما راه ديگري نيز براي رفتن به قشم وجود دارد و آن هم اين است که سوار قطار تهران بندر عباس شده و خود را به شهر بندر عباس برسانند. از بندرعباس نيز از طريق اسکله شهيد باهنر يا شهيد حقاني سوار اتوبوس هاي دريايي يا شناورهاي تندرو شده و پس از نيم ساعت وارد جزيره قشم شوند.
البته در اين بندرها لنج و شناورهاي بزرگ نيز مسافران و گردشگران را به جزيره زيباي قشم مي آورند.

 
صفحه اول
درباره ما
آرشيو مجله
آرشيو سايت
اشتراک مجله
العربية
English Section
 
 

فهرست مسافران 43

 
 
 
يادداشت  
برزيل گستره اي فراتر از فوتبال  
مقصد درست است اما راه اشتباه ...  
معاون سياحتي منطقه آزاد قشم: مناطق آزاد براي گردشگري جاذب نيستند  
قشم آرامشي، به وسعت دنيا  
ژئوپارک بي نظير در خاورميانه  
روستاهاي هدف گردشگري در فارس  
سلامتي در سفر  
يلدا، شب عاشقان بي دل ...  
وقايع اتفاقيه  
ايران، از نگاه ژاپني ها  
نوروز در جهان  
هايت: ديروز، امروز Hyatt  
طراحي داخل اتاق هاي هتل از ديدگاه ارگونومي  
کالج ابوعلي سينا  
در هيچ اداره اي ما را راه نمي دهند  
شادياخ، مهد زندگي هنرمندان  
سود زودگذر براي آژانس ها، چالش ايجاد مي کند  
حقوق گردشگري  
نمايندگان يونسکو وضعيت توس را داوري کنند  
جلوه هاي ويژه در گردشگري  
ماجراي فرودگاه امام خميني (ره) و توهم 20 ميليون گردشگر  
از شعارهاي گردشگري تا جذب گردشگر  
تورهاي ورودي کشور متغير است  
شرايط جديد متقاضيان تأسيس دفاتر مسافرتي  
جايکا(Jica) توسعه گردشگري براي ايران  
فاز دوم طرح توسعه هتل کوثر اصفهان سال آينده افتتاح مي شود  
مديرعامل شرکت توسعه ي ايرانگردي و جهانگردي: گروه هتل هاي لاله تا پايان سال به بخش خصوصي واگذار مي شود  
براي برگزاري نمايشگاه هاي گردشگري، استراتژي مشخصي وجود ندارد  
مدير اجرايي اتحاديه ي هتلداران تهران: تعيين نرخ براي هتل ها بر خلاف مصوبه ي هيات دولت است  
بنياد مستضعفان، کتابچه استاندارد هتل تدوين مي کند  
بقايي در نخستين همايش راهبردي تعامل با رسانه‌ها: مديران بايد نحوه اطلاع‌رساني و تعامل را بياموزند  
قبل از سفر محل اقامت خود را رزرو کنيد  
VISION-X-DUBAI-2008  
مجموعه هوايي آشيانه پرواز توس  
رقابت و استانداردسازي  
ستاره هتل به چه معناست؟ خدمات بيشتر يا رفتار بهتر!  
راز و رمز موفقيت در مديريت هتل  
مسافر پارميس  
مديريت زنجيره اي بر پايه فن آوري اطلاعات  
غذاهاي عربي، ترکيبي از غذاهاي هندي؛ لبناني و بومي هاي خليج فارس  
Geo- park definition  
To Register Nowruz before New Year  
Third Int'l Hotel Expo in Kish Island  
Iran's Nine Days Deadline for Hosting ICOMOS Session  
A Trip to Japan  
Tourism Expo to Introduce Iran's Investment Opportunities  
Tourism Investment Packages in Khuzestan  
 
 

© Copyright 2009 www.mosaferan.ir

درباره ما | اشتراک مجله | آرشيو مجله | آرشيو سايت | اشتراک مجله