جستجو

46 نسخه قابل چاپ
خانه ي ملک هتل مي شود؟!

صنايع دستي ريشه در تاريخ و فرهنگ و پيشينه کشورها دارد و با گسترش زندگي ماشيني و شرايط خاص اقتصادي و فرهنگي و اجتماعي در کشور ما صنايع دستي نيز در طي دهه هاي گذشته دچار فراز و فرودهايي شده و مي رفت با فوت يا از کار افتادگي بسياري از هنرمندان، رشته کاري و صنعتي و هنري آنها هم نيز متوقف شده و يا در مواجه با صنايع ماشيني به فراموشي سپرده شود.
در گذشته اي نه چندان دور براي نجات صنايع دستي که ريشه در فرهنگ و سنت و تاريخ دارد تلاش هايي صورت گرفت و از جمله ايجاد مراکزي براي تعليم و ترويج و ماندگاري آن بود اساتيد صاحب نام و بزرگواري در اين مراکز، به کار آموزش و تعليم و تقويت خلاقيت هاي هنرجويان پرداخته تا علاوه بر آفريدن آثاري ماندگار يا تربيت هنرمندان صاحب نام، جانشينان لايقي به ميراث گذارند.
بعد از تهران دومين مرکزي که در اين زمينه پا گرفت در شهر مقدس مشهد بود جايي که قرن ها مرکز علم و فرهنگ و هنر و استعدادهاي کم نظير بوده و هست و جالب اين که اين مرکز در محلي ايجاد گرديد که داراي پيشينه اي آشنا براي هنرمندان و هنرشناسان بود.
مرحوم حاج حسين ملک از چهره هاي شاخص و سرشناس و از واقفين به نام کشور است و در طي حيات طولاني و پربرکت خود علاوه بر حمايت هاي مادي و معنوي از هنر و هنرمندان موفق گرديد مجموعه هاي بزرگ و با ارزشي از آثار هنري و نيز کلکسيون هاي با ارزش و کم نظيري فراهم آورد و در نهايت ثروت و دارايي ها و املاک خود را به جز تعدادي که براي استفاده عموم اختصاص داد مثل باغ ملي، وکيل آباد مشهد و... بقيه را وقف آستان قدس رضوي کرد و يکي از کارهاي خوبي که طي سال هاي گذشته انجام گرفت تحصيل مالکيت خانه مسکوني مرحوم ملک و اختصاص آن به مرکز آفرينش و پژوهش هنرهاي سنتي بود.
اين مرکز چنانچه انتظار مي رفت از بدو تاسيس آن نه تنها مورد استقبال هنرمندان و علاقه مندان قرار گرفت بلکه در کمترين زمان، به صورت يکي از جاذبه هاي مورد توجه زوار و گردشگران درآمد و با حضور در اين مرکز آنها مي توانستند خود شاهد خلق يک اثر هنري يا يک صنعت زيباي سنتي باشند اما:
در طي هفته هاي گذشته خبر تاسف باري که حتي تصورش هم بعيد به نظر مي رسيد انتشار يافت و آن دستور انحلال و تعطيل مرکز آفرينش و پژوهش هنرهاي سنتي مرکز ملک بود.
اين شايعه چند روز بعد از تغيير مديريت سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و صنايع دستي سر زبان ها افتاد و چون تماس با ايشان براي کسب اطلاع در مورد خانه ملک به علت گرفتاري هاي اوليه آغاز به کار ميسر نشد به سراغ محمد مطيع مدير مجموعه مرکز آفرينش و پژوهش هنرهاي سنتي خانه ملک رفتيم و آنچه در پي مي آيد حاصل گفتگوي کوتاهي با ايشان است.
محمد مطيع مدير مجموعه مرکز آفرينش و پژوهش هنرهاي سنتي در مورد اين خبر يا شايعه اظهار داشت من هم يک چنين حرف هايي را شنيده ام اما صحت آن برايم مورد ترديد است زيرا از ورود مديريت جديد سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و صنايع دستي خراسان رضوي هنوز بيش از چند هفته اي نگذشته است و طبعا تصميم گيري درباره جابجايي يا انحلال يک چنين مرکزي با دهها استاد و هنرآموز و گروه کثيري هنرجو نياز به بررسي هاي همه جانبه و کارشناسانه دارد و ايشان در اين مدت کوتاه هرگز چنين فرصتي نداشته اند.
سوال شد آيا ممکن نيست بار مالي اين مرکز عاملي براي چنين تصميم گيري هايي باشد؟
وي پاسخ داد مجموعه مرکز آفرينش و پژوهش هنرهاي سنتي عملا بار مالي چنداني براي سازمان ندارد و از مجموعه دهها استاد و کارمند اين مرکز، تنها دو نفر کارمند سازمان مي باشند. حقوق و مزاياي اساتيد و کارکنان آن از محل درآمد فعاليت هاي خود مجموعه تامين مي گردد و به عبارتي ديگر مي توان گفت اين مجموعه کاملا خودکفاست.
محمد مطيع در پاسخ به سوالاتي درباره چگونگي ايجاد و فعاليت هاي هنري و آموزشي و پژوهشي اين مرکز نيز گفت:
با کسب مالکيت منزل مسکوني مرحوم ملک که ساختمان آن مربوط به اواخر دوره قاجار و اوايل دوره پهلوي اول است کار مرمت و استحکام سازي آن انجام گرفت و پس از آماده سازي فعاليت مرکز به طور رسمي آغاز گرديد و به مرور کارگاه هاي متعددي ايجاد شد. اساتيد صاحب نامي براي آموزش و پژوهش جذب گرديدند و در حال حاضر در اين مرکز بيش از 16 کارگاه در زمينه هاي هنري و صنايع دستي فعال هستند که مينياتور، خوشنويسي، نقاشي قهوه خانه اي، کارگاه کاغذسازي سنتي، کارگاه قلم زني روي فلز، کارگاه معرق چوب، کارگاه دست بافته ها و فرش، کارگاه رنگرزي سنتي، کارگاه سفال و سراميک، کارگاه معرق گان، کارگاه باتيک (چاپ روي پارچه)، کارگاه شيشه، کارگاه لباس و دوخت، کارگاه تراش سنگ هاي قيمتي، کارگاه سازهاي سنتي، کارگاه چارق، کارگاه نمد مالي، کارگاه نونگاره هاي اسلامي و... از آن جمله است.
اين کارگاه ها زير نظر و با حضور مستقيم اساتيد مسلم و نامداري که اکثرا فارغ التحصيلات هنر مي باشند اداره مي شود و تنها مرکز فرهنگي در استان است که از دانشگاه هنر کارآموز مي پذيرد و نيز محل مناسبي از هر نظر براي کارورزي دانش آموزاني است که براي پروژه هاي مختلف از سوي آموزش و پرورش معرفي مي شوند.
در اينجا تمام امور ساخت و توليد اعم از قالب، رنگ، برش، بافت و ... در مقابل بازديد کنندگان انجام مي گيرد که به آموزش عمومي، بالا بردن اطلاعات، رفع ابهامات ذهني و ايجاد علاقه و انگيزه بسيار موثر است.
وي در پاسخ به اين سوال که با شرايط و امکانات موجود تا چه اندازه مي توانيد پاسخگوي علاقه مندان آموزش باشيد و نيز نحوه همکاري اساتيد هنر با اين مرکز چگونه است گفت:
ما اگر چه امکانات محدودي داريم و تقاضاي حضور در کارگاه ها بسيار است ولي سعي گرديده با گزينش و نوبت بندي و برنامه ريزي بتوانيم امکان جذب اکثر آنها را داشته باشيم.
به عنوان آخرين سوال پرسيديم در مرکز آفرينش و پژوهش هنرهاي سنتي چند نفر مشغول کارند و در صورت صحت انحلال يا احيانا تغيير کاربري خانه ملک تکليف آنها چه مي شود؟
مدير مرکز خانه ملک گفت در اين مرکز در حال حاضر 42 استاد و هنرمند مشغول کارند و تمام آنها به صورت پيمان کاري فعاليت دارند و چنانکه گفته شد تنها دو نفر پرسنل رسمي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و صنايع دستي در اينجا شاغل مي باشند. در صورت تعطيلي مرکز به طور قطع اساتيد و هنرمندان در نمي مانند زيرا هنر و خلاقيت آنها خود دست مايه گرانبهايي است و چه بسا شرايط بهتري هم برايشان فراهم شود اما آسيب اصلي را هنرجويان و جوانان علاقه مند مي بينند که فرصت آموختن و ايام فراغت خود را مجبور مي شوند به گونه اي سواي ميل و علايقشان سپري سازند و احيانا به جمع حاشيه گردان خيابان ها اضافه شوند و پدران و مادراني که بايد نگران فرزندانشان باشند که ساعت دور از خانه را چگونه مي گذرانند.
بعد از تهران جز خانه ملک مشهد در هيچ جاي ايران محلي نيست که علاقه مندان بتوانند در رشته هاي هنري مورد علاقه خود بدين گونه آموزش ببينند و گردشگر و زائر بتواند در آن شاهد چگونگي خلق يک اثر هنري باشد و با توجه به آمار بازديد و مراجعات و حضور مسافران و زائرين و گردشگران که رقم قابل توجهي را تشکيل مي دهد سازمان متولي گردشگري استان نيز يک جاذبه گردشگري را از دست مي دهد که در هر حال اين عوارض و عواقب جاي تامل دارد و قطعا در صورت صحت شايعه و بستن يا انحلال يا تغيير کاربري خانه ملک برنامه ريزان توضيح خواهند داد و مشخص خواهد شد علت و عامل اين تصميم گيري چه بوده است؟

و اما
به طوري که سابقه نشان مي دهد بسياري تصميمات سليقه اي و احساسي زمينه اي منفي در جامعه دارد ابتدا با بروز شايعه مطرح مي گردد و بعد با ناباوري عمومي به مرحله عمل درمي آيد و نيز بسيار ديده شده که حرف هاي قشنگ و دلنشين مسئولان رده بالا با عمل نازيباي رده هاي پايين تر مواجه مي گردد که اين دوگانگي جاي تامل دارد. در حالي که براي بازاريابي و ترويج صنايع و هنرهاي سنتي تلاش مي شود و تشکيلات عريض و طويلي به نام معاونت صنايع دستي وجود دارد موزه ها و نمايشگاههايي در اين زمينه ايجاد گرديده و از همه مهمتر «بيکاري» رقم قابل توجهي را تشکيل مي دهد بستن و منحل کردن يک مرکز آموزشي و پرورشي و پژوهشي و فرهنگي مي تواند سوال برانگيز باشد و اين ذهنيت را ايجاد کند که پشت چنين تصميمات عجولانه چه هدفي تعقيب مي شود؟
هنگامي که مسافران زير چاپ بود فريد جواهرزاده مدير روابط عمومي سازمان طي تماسي که خبرنگار ما با ايشان داشت در اين رابطه توضيحاتي ارايه کرد که توجه شما خوانندگان محترم را به اين توضيحات جلب مي کنيم:
واگذاري خانه ملک در چارچوب مقررات و ابلاغيه قائم مقام سازمان و در چارچوب برنامه هاي صندوق احيا در قالب طرحي موسوم به طرح پرديسان انجام گرفته است و طبق اين توافق مقرر گرديده بخش خصوصي از فضاي پيراموني خانه ملک به ويژه فضاي بلااستفاده پشت آن براي احداث يک واحد اقامتي استفاده نمايد و بخش خصوصي نيز متعهد شده است هرگونه فعاليت و اقدام در اين زمينه را پس از راهنمايي و کسب مجوز از شوراي فني سازمان به انجام رساند و اين اتفاق نبايد هيچ آسيبي به خانه ثبتي ملک و محوطه تاريخي آن نمايد. بديهي است محل فعلي مرکز آفرينش هاي هنرهاي سنتي و صنايع دستي سازمان از خانه ملک به مکان ديگري که جانمايي آن صورت گرفته و در حال تجهيز است منتقل خواهد شد.

 
صفحه اول
درباره ما
آرشيو مجله
آرشيو سايت
اشتراک مجله
العربية
English Section
 
 

فهرست مسافران 46

 
 
 
يادداشت  
رعد و برق غير گردشگري در آسمان گردشگري ايران  
حکايتي کوتاه از اسطوره ي هنرهاي آئيني ايران زمين - استاد محمد فاروق کياني  
راهبردهاي کليدي مديريت اکوتوريسم  
سلامتي در سفر - «وبا» خطرناک ولي قابل پيشگيري  
خفاش ها جاذبه اي دل انگيز براي علاقه مندان اکوتوريسم و طبيعت  
دبي ديگر دبي نيست  
خانه ي ملک هتل مي شود؟!  
برآورد واقعي تعداد زائران مشهد مقدس  
گزارش سفر به تانزانيا  
اعتباري براي خريد خانه مدرس وجود ندارد  
خريد مستقيم زمين ها راه حل مناسبي براي مشکل توس نمي تواند باشد  
سخت گيري امارات متحده عربي در مورد فعاليت تجاري ايرانيان  
مديرعامل رجا خبر داد: اختصاص بخشي از ظرفيت قطارها به آژانس هاي مسافرتي در ايام غيرپيک  
بقاياي کشتي چند هزار ساله ي يوناني از آب در مي آيد  
شناسايي هنرمند بافنده جاجيم متکازين در شهرستان کردکوي  
جشنواره بين المللي غذا و گردشگري: ويتريني ناقص از 2500 نوع غذاي ايراني  
تعداد تپه هاي اقماري شهر سوخته به 453 تپه پيش از تاريخ رسيد  
حفاري غيرمجاز در اطراف پاسارگاد!  
در نشست شوراي برنامه ريزي بعثه ي مقام معظم رهبري تاکيد شد: هيچ زائري خارج از کانال سازمان حج و زيارت نبايد به عربستان اعزام شود  
ملک زاده: بودجه ي ما 350 ميليون تومان است و ما احتياج به اين بودجه ي ناچيز هم نداريم  
معاون اداره کل گردشگري خارجي خبر داد: اختصاص فضا براي صدور کارت اعتباري گردشگري در فرودگاه امام خميني  
تپه 7 هزار ساله پرديس رو به نابودي کامل است  
دانشكده گردشگري سال آينده در شيراز افتتاح مي‌شود  
عضو هيات علمي دانشگاه تهران: وقتي آماري نداريم چگونه 20 ميليون گردشگر پيش بيني مي شود؟  
سيستم گردش کار در هتل چيست ؟  
چگونه يک مدير هتل کم تجربه موفق مي شود  
دبير جامعه ي هتل داران لرستان: تير ماه 25 درصد ظرفيت هتل هاي استان پر بود  
دبير جامعه ي هتل داران استان گيلان: هنوز سفر کارتي نديده ايم  
قصرهاي تاريخي عربستان هتل هاي لوکس مي شوند  
مالزي براي تبديل شدن به قطب نخست گردشگري اسلامي تلاش مي کند  
هتل سه ستاره ي بهبهان کلنگ زني خواهد شد  
نماينده ي هتل داران استان اردبيل: بخش خصوصي توانمندتر از بخش دولتي قدرت عمل کردن خواهد داشت  
سراي وكيل كرمان هتل مي شود  
بيانيه اتحاديه هتلها و هتل‌آپارتمانهاي استان تهران درخصوص تنزل جايگاه گردشگري در تشکيلات دولت  
Khuzestan to Present 50 Investment Packages  
Britain to Display Exquisite Quran  
Japanese Tourism Students due in Iran  
Literati commemorate Shahriar on National Day of Poetry and Literature  
 
 

© Copyright 2009 www.mosaferan.ir

درباره ما | اشتراک مجله | آرشيو مجله | آرشيو سايت | اشتراک مجله