جستجو

78 نسخه قابل چاپ
خطر در کمين بزرگترين غار آبي آسيا/ بي‌پناهي مأمن شکارچيان عصر سنگ

کرمانشاه - بزرگترين غار آبي آسيا در کرمانشاه با همه دالان هاي ديدني اش از تالار عروس گرفته تا ايوان هاي چشم نواز ميسر برزخ و بلور در معرض از دست دادن بي رويه رطوبت و تخريب قرار گرفته است.
به گزارش خبرنگار مهر، قوري قلعه بزرگترين غار آبي آسيا است که ديرينه شناسان پيشينه آن را ۶۵ ميليون سال پيش تخمين زده اند.
جاذبه بي نظير گردشگري در مجاورت روستايي به همين نام و در 25 کيلومتري شهر روانسر از توابع استان کرمانشاه قرار دارد که نام هفتمين اثر طبيعي ملي ثبت شده ايران را يدک مي کشد و اولين بار در سال ۱۳۵۵ توسط تيمي از غارشناسان انگليسي کشف شد.
در سال ۱۳۵۷ غارشناسان فرانسوي تا عمق ۵۵۰ متري غار پيشروي کردند و در سال ۱۳۶۰ گروهي از غارنوردان کرمانشاهي تا ۳ کيلومتري دالان هاي اعجاب انگيز غار پيش رفتند.
کل غار ۱۲ کيلومتر است که البته همچنان بخش هاي زيادي از آن نا شناخته باقي مانده است. دماي ۷ تا ۱۱ درجه سانتي گرادي هميشه ثابت داخل آن نيز باعث تبديل شدن به مأواي گونه نادري از خفاش به نام گوش موشي شده است.
اين غار با تالارهاي خيره کننده عروس، بلور، مسير برزخ، مريم و کوهان شتر يکي از ديدني ترين جاذبه هاي گردشگري ايران است که البته حدود ۵۰ هزار سال پيش مردان شکارچي از عصر سنگ در آن سکني مي گزيدند و در سالهاي گذشته نيز آثاري تاريخي از اواخر دوره ساساني شامل ۸ ظرف نقره اي با نقش هاي چشم نواز در کف آن اکتشاف شده است.
مخاطراتي که قوري قلعه را تهديد مي کند
شايد در سالهاي قبل تنها دلشوره براي غار بازديدهاي بي رويه اي بود که استلاگميت هاي داخل غار را يکي يکي مي شکست اما امروز مخاطره اي جديد اين اعجاب خداوندي در دل طبيعت را تهديد مي کند. خشک شدن رطوبت دهانه داخلي غار و خطر تخريب...
بر اساس اين گزارش گشودگي زياد دهانه غار، بازديدهاي بي رويه و دست اندازي به ديواره هاي غاز توسط بازديدکنندگان، نفوذ مستقيم هواي خشک بيرون به داخل، رشد بي رويه جلبک ها به دليل تابش بيش از اندازه چراغ هاي مصنوعي و ... باعث از بين رفتن رطوبتي که حيات غار به آن وابسته است شده است.
موضوعي که گرچه کمي دير اما بالاخره دغدغه مديران استان کرمانشاه و البته کشور شده است. اين موضوع روز شنبه دوم اسفند ماه در جلسه شوراي برنامه ريزي و توسعه تصميمات كارگروه ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري بررسي شد و موضوع نگهداري و حفاظت از محوطه داخلي غار موررد بررسي قرار گرفت.
در اين نشست مقرر شد دفتر فني استانداري کرمانشاه با همكاري اداره كل حفاظت محيط زيست، ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشكري و كارگروه ها و دستگاه هاي مرتبط پس از گردآوري تمامي مطالعات و اقداماتي كه تاكنون صورت گرفته است، نسبت به تهيه طرح حفاظت از غار قوري قلعه اقدام کنند.
ميراث فرهنگي متولي نگهداري از قوري قلعه نيست
در همين رابطه مديرکل ميراث فرهنگري صنايع دستي و گردشگري استان کرمانشاه به خبرنگار مهر گفت: اين موضوع يک نگراني زيست محيطي است که مسئولان محيط زيست استان بايد نسبت به آن پاسخ گو باشند.
علي فعله گري گفت: اين موضوع در جلسات استانداري کرمانشاه نيز مطرح شده و قرار بر تصميم گيري سريع و راهگشا براي آن شده است. باز شدن بيش از اندازه دهان غار منجر به از بين رفتن رطوبت قسمت ابتدايي غار شده است که بايد نظريات علمي درباره چگونگي جلوگيري از تخريب را مسئولان محيط زيست اعلام کنند تا از بروز مشکل براي اين اثر طبيعي ملي جلوگيري شود.
اين مسئول با اشاره به اينکه متولي نگهداري و مديريت مجموعه غار قوري قلعه شرکت توسعه گردشگري است، اظهار داشت: هم اداره کل محيط زيست، هم اداره کل ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري و هم شرکت توسعه گردشگري و البته مجموعه مديريت استان موظف هستيم که براي وضعيت فعلي غار چاره انديشي کنيم.
فعله گري تصريح کرد: براي نجات بخشي آثار طبيعي با وضعيت مشابه در دنيا اقدامات و راهکارهاي علمي مختلفي وجود دارد از جمله تنگ تر کردن دهانه غار، به کار بردن دستگاه هاي مختلف براي جلوگيري از خروج رطوبت يا استفاده از تونل هاي شيشه اي که بايد راهکاري متناسب با شرايط غار قوري قلعه انديشيده شود.
اقدامات غيرکارشناسي به غار آسيب زده است
مديرکل ميراث فرهنگري صنايع دستي و گردشگري استان کرمانشاه تصريح کرد: به دليل اقدامات غيرکارشناسي در ساليان گذشته دهانه ورودي غار را بيش از اندازه باز کرده اند و اين باعث خروج رطوبت غار و به مخاطره افتادن آن شده است و هيچ فکري هم براي محافظت از استلاگميت و استلاگفيت هايي که در طول ساليان به وجود آمده است نکرده اند.
فعله گري ادامه داد: دست زدن به قسمت هاي مختلف غار، به سرقت رفتن تشتک ها و به خطر افتادن پولکي هايي که در طول ساليان سال تشکيل شده از گذشته تاکنون، امروز وضعيت غار را به جايي رسانده که بايد سريع تر بهبود را در اولويت قرار دهيم.
وي تصريح کرد: مقرر شده است استانداري اعتباري را در اختيار محيط زيست و امور آب قرار دهد تا مطالعات لازم در راستاي انديشيدن راهکارهاي نجاتبخشي غار صورت گيرد.
فعله گري گفت: در حال حاضر کار در دست ما نيست و تحويل شرکت توسعه گردشگري استان کرمانشاه است و آنها هم موظف شدند که مطالعاتي در راستاي ساماندهي اطراف غار بر اساس آئين نامه هاي منطقه نمونه گردشگري انجام دهند. از ظرفيت هاي کار بايد به اندازه کافي بهره گيري شود.
وي با تأکيد بر اينکه بايد فکري براي اصل مخاطره اي که غار را تهديد مي کند بشود، گفت: جلساتي در اين رابطه برگزار شده است که بايد با اعتبارات موجود يا جذب سرمايه گذار و بخش خصوصي نجات بخشي قوري قلعه به شکل جدي پيگيري شود.
فعله گري با اشاره به اينکه حضور بي رويه گردشگر قطعا مي تواند براي غار آسيب زا باشد تصريح کرد: بايد با استفاده از تجريبات مشابه در کشور و در کشورهاي خارجي بازديد گردشگران در عين استفاده از ظرفيت هاي گردشگري اين منطقه با نظم و مديريت خاصي انجام شود.
به گزارش خبرنگار مهر، غار قوري قلعه که امروز تحت مديريت شرکت توسعه گردشگري استان کرمانشاه است هر ساله مورد توجه تعداد زيادي از گردشگران داخلي و خارجي قرار مي گيرد اما ظاهرا امسال بايد براي اين حجم زياد بازديدکننده فکري کرد تا غار با خطر آسيب مواجه نشود.
برخي اظهارات از سر خيرخواهي براي يک اثر ملي نيست
مديرعامل شرکت توسعه گردشگري استان کرمانشاه به عنوان متولي مديريت مجموعه غار قوري در رابطه با مسائل مطرح شده در خصوص مخاطره زيست محيطي غار، اظهار داشت: پرداختن به اين مضوع بدون ارائه راهکار و کمک براي حل مشکل از سوي برخي افراد را نمي توان از سر خيرخواهي دانست.
علي شامبياتي اظهار داشت: دوستاني که در اين باره فقط انتقاد مي کنند بهتر است با برگزاري نشست هاي کارشناسي و تخصصي راهکار بدهند. شرکت توسعه گردشگري تنها سه سال است که متولي غار قوري قلعه است و از ۱۵ سال پيش تاکنون نهادهاي مختلفي از جمله فني و حرفه اي، فرمانداري و... متولي بوده اند.
وي با اشاره به بازديدهاي کارشناسي از برخي غارهاي مشابه مانند غار عليصدر در همدان براي دست يافتن به راهکار مقابله با خشکيدگي قسمت هاي اوليه غار گفت: راهکارهايي مانند احداث يک دالان مصنوعي سنگي در دهانه غار به طول ۵۰ متر در دست مطالعه است تا هوا به صورت مستقيم وارد غار نشده و مانع از خشکيدن رطوبت شود.
اضافه شدن مشاور زيست محيطي به گروه مديريت غار
اين مسئول اظهار داشت: با رايزني هايي که انجام داديم قرار است يک مشاور زيست محيطي از سوي سازمان محيط زيست به مجموعه ما معرفي و اضافه شود تا پس از بازديدهاي کارشناسي و ارائه روشهاي حفاظت از غار، اقدامات لازم انجام شود.
وي با رد موضوع بازشدن بيش از حد دهانه غار گفت: اندازه کنوني دهانه غار همان اندازه ۱۵ يا 20 سال گذشته است که طبيعي است و دخالتي در افزايش آن نداشته ايم.
مديرعامل شرکت توسعه گردشگري استان کرمانشاه در پاسخ به اين سوال که بازديدهاي بيش از اندازه باعث آسيب به غار شده است يا خير، گفت: اين موضوع مي تواند موثر باشد که بايد مديريت استان در خصوص چگونگي بازديد گردشگران تصميم گيري کند راهکارهايي از قبيل بازديد گروهي نيز در دستور کار است.
وي با اشاره به رشد جلبک ها در غار و کم شدن رطوبت ديواره ها به اين دليل گفت: يکي از دلايل محرک رشد جلبک ها روشن بودن مداوم چراغ هاي داخل غار است که به منظور رفع آن استفاده از چراغ هاي سنسور دار و ال اي دي با کمترين حرارت در دستور کار است.
اعتبار ۴۹۳ ميليوني براي ساماندهي اطراف قوري قلعه
شامبياتي گفت: در مجموع اعتبار ۴۹۳ ميليون توماني براي اصلاح و مرمت بخشهاي مختلف مجموعه، لکه گيري و آسفالت جاده، توسعه پارکينک مجموعه، احداث سوئيت هاي اقامتي و احداث يک مجتمع خدمات رفاهي در محدوده گردشگري غار قوري قلعه اختصاص داده شده است.
مديرعامل شرکت توسعه گردشگري استان کرمانشاه گفت: مقرر شده است از همين اعتبار کارشناس و مشاور زيست محيطي به ما ملحق شود و پس از برآوردهاي لازم براي کمک به رفع آسيب هاي متوجه غار، معاونت برنامه ريزي استانداري کرمانشاه براي تأمين اعتبار آن همکاري هاي لازم را انجام دهد که البته اعلام کردند محدوديتي براي اين موضوع نخواهند داشت.
مسئولان محيط زيست شهرستان روانسر معتقد هستند که مجموعه مديريتي غار قوري قلعه اطلاعي از مباحث علمي و کارشناسي حفاظت از اين اثر ملي طبيعي نداشته اند و به همين دليل چندان کار مهمي براي جلوگيري از آسيب ها نشده است.
مدير اداره حفاطت ازمحيط زيست شهرستان روانسر گفت: عدم کارشناس بودن برخي از افرادي که در مجموعه مديريت غار کار مي کنند باعث شده کار مهمي در راستاي جلوگيري از آسيب هايي که غار را تهديد مي کند انجام نشود.
فلاحتي اظهار داشت: پيشنهاد ما به کارگيري دو نفر کارشناس مسائل زيست محيطي در مديريت و نگهداري غار قوري قلعه بود تا بتوانند در مواقع لزوم و در روند مديريت و نگهداري مجموعه از نظرات کارشناسي و علمي براي مقابله با تهديدات استفاده کنند.
وي ادامه داد: زياد بودن تعداد بازديدکنندگان از غار و خشکي غار و کم شدن رطوبت آن که خطر تخريب آن را به وجود آورده است. اين مسأله اين ضرورت را به وجود مي آورد که چند کارشناس محيط زيست به صورت مداوم در محل براي مشاوره هاي لازم حضور داشته باشند.
مدير اداره حفاطت ازمحيط زيست شهرستان روانسر با اشاره به تخريب ها و آسيب هايي که در گذشته اتفاق افتاده است، گفت: امروز علاوه بر ورود هواي مستقيم و از بين رفتن رطوبت، مسئله نورپردازي هاي مصنوعي غار هم وجود دارد که باعث رشد جلبک ها شده و در درازمدت باعث تخريب غار مي شود.
وي گفت: رشد جلبک ها باعث مکيدن آب و خشکيدگي ديواره هاي غار مي شود.
نگهداري غار به سازمان محيط زيست سپرده شود
فلاحتي گفت: اين پيشنهاد داده شده که نگهداري غار به اداره کل محيط زيست سپرده شود اما مراحل قانوني آن زمان بر است. اگر محيط زيست نقش مستقيم داشت در اداره اين اثر طبيعي – ملي امکان برنامه ريزي و نگهداري کارشناسي فراهم مي شد.
اين مسئول نگاه صرف درآمد زايي از آثار طبيعي که سرمايه هستند را يک آسيب عنوان کرد که بايد در آن تجديد نظر شود.
غار قوري قلعه همواره به عنوان يک داشته ارزشمند گردشگري و زيست محيطي براي استان کرمانشاه با شهرت ملي و جهاني مطرح بوده که نمي توان از کنار مخاطراتي که متوجه آن است به راحتي گذشت. بنابر اين خبرگزاري مهر در گزارش هاي آتي به چگونگي پيشبرد طرح هاي نجات بخشي آن خواهد پرداخت.

 
صفحه اول
درباره ما
آرشيو مجله
آرشيو سايت
اشتراک مجله
العربية
English Section
 
 

فهرست مسافران 78

 
 
 
معرفي آثار تاريخي فرهنگي ايران به جهان باعث رفع ايران هراسي خواهد شد  
گردشگري سلامت: چالش ها و بايدها...  
خطر در کمين بزرگترين غار آبي آسيا/ بي‌پناهي مأمن شکارچيان عصر سنگ  
آيين گِل هاکُني در مُجن - شاهرود  
همنشيني کمال‌الملک و شاگردان با نقاشان کلاسيک غربي  
سرنوشت ساز بي‌صاحب!  
سفرهاي نوروزي بچه پولدارها  
از نگاه ديگران  
استراتژي هاي رقابت  
سي‎مرغ در سي‎سخت  
مسجد جامع گناباد )ديار قنات و قنوت و قناعت)  
آخرين وضعيت پرداخت ارز مسافرتي در آستانه نوروز  
دانشنامه نوروز تدوين مي شود  
نوروز ايراني، جشن صلح جهاني  
مهرآباد فرودگاه جايگزين ندارد  
سياوش صابري اعلام کرد: تخريب در بافت تاريخي شيراز براي سهولت حرکت دسته‌هاي عزاداري بوده‌است  
بيانيه سازمان ميراث فرهنگي در محکوميت تخريب آثار باستاني عراق توسط داعش  
آثار تاريخي عراق را به ايران امانت بدهيد  
داعش به شهر باستاني نمرود يورش برد  
داعش يک تور گردشگري از سوريه به عراق راه‌اندازي کرد  
بسياري از آثار نابود شده موزه موصل اصل نبودند  
اهميت ژئوفيزيک در باستانشناسي/انتقاداز توقف مغناطيس‌سنجي محوطه‌ها  
کارشناسان ميراث فرهنگي را به عشرت‌آباد راه نمي‌دهند  
رب گوجه فرنگي در همسايه پاسارگاد!!  
تفال به حافظ علاج درد پاسارگاد!  
قدمت تهران با کشف يک اسکلت به 7 هزار سال نمي‌رسد  
خبري از بنياد تعزيه نيست/ امکان توبيخ از سوي يونسکو  
ايجاد پياده‌رو از وسط گورستان تاريخي «دارالسلام»!  
پرونده «بزرگترين خانه تهران» در ميراث فرهنگي به کجا رسيد؟  
دخالت عوامل رسمي در يک حفاري غيرمجاز؟!  
فقط اذيت نکنند...  
جاذبه‌هايي براي گرفتن عکس يادگاري  
قطار ثروتمندان به ايران برمي‌گردد  
پرواز دبي –ساري بهترين فرصت رونق گردشگري خارجي است  
نوروز کهن ميراث ماندگار در استان چهارمحال و بختياري  
خواب ۹۰ ساله ساعت شمس‌العماره ادامه دارد!  
لباسهاي سنتي عشايري  
پول غذاي گردشگران ترکيه = کل درآمد گردشگري ايران  
"بيشه‌دالان" زيستگاه پرندگان مهاجر  
جاده جهاني چالوس درانتظار ثبت ملي  
خليج‌فارس، «خليج‌فارس» است  
24 ميليون متر برهوت 100 ساله  
سلامتي در سفر  
کافه مکسي يارستوران چايخانه هاي غيرسنتي و بهداشتي در هتل هاي پرستاره  
يک شب اقامت در هتل‌هاي کيش، ۲۲۰ تا يک ميليون تومان  
تخفيف 40 درصدي هتل‌هاي تهران در نوروز  
بم و زلزله، زرتشتيان و کرمان در گذر تاريخ  
ايمني در هتل  
هتل ها تنها 10 درصد مسافران نوروزي را در خود جاي مي دهند  
سلياک چيست؟  
آنقدر پولدار داريم که 400 هتل بسازند  
Iran Tourism Attractions on Discovery Channel  
Clay Jewelry in Old Persian Symbols  
30 Iranian Artists to Attend Venice Biennale  
Astaneh Ashrafieh: A Tourism Attraction in the Caspian  
 
 

© Copyright 2009 www.mosaferan.ir

درباره ما | اشتراک مجله | آرشيو مجله | آرشيو سايت | اشتراک مجله