جستجو

78 نسخه قابل چاپ
دانشنامه نوروز تدوين مي شود

نشست نهايي 'تدوين پرونده چند مليتي نوروز' با حضور نمايندگان۱۲ کشورعضو پرونده و با حضوردکترسيدرضا صالحي اميري رئيس سازمان اسناد و کتابخانه ملي و محمد حسن طالبيان معاون سازمان ميراث فرهنگي در کتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران برگزار شد.
خبرگزاري ميراث فرهنگي – گروه ميراث فرهنگي - محمد حسن طالبيان درنشستي که به منظور تدوين نهايي"پرونده چند مليتي نوروز" با حضور نمايندگان 12 کشور درکتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران برگزارشد، گفت: ثبت نهايي پرونده نوروز از اهميت ويژه اي برخوردار است و اين پرونده درشمارنخستين پرونده هاي بين کشوري است که سازمان يونسکو به آن توجه ويژه اي دارد. اين پرونده نخستين بار با همکاري هفت کشور براي ثبت جهاني به يونسکو مطرح شد اما به مرور پنج کشور ديگر نيز به اين پرونده پيوستند واين ديدار و نشست نيز به منظور تدوين نهايي سندي با حضور 12 کشور برگزار مي شود.
او افزود: پيام اصلي پرونده چند مليتي نوروز صلح و شادي براي جهانيان است و ما ثبت اين پرونده چند مليتي را به فال نيک مي گيريم و با ثبت اين پرونده زمينه اي فراهم مي شود که در منطقه به ميراث جهاني چند مليتي توجه ويژه اي بشود و در جهت حفظ و نگهداري اين ميراث، همگان بکوشند.
درادامه سيد رضا صالحي اميري رئيس سازمان اسناد و کتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران گفت: من بسيار شادمانم که امشب در کتابخانه ملي ميزبان نمايندگان فرهنگي کشورهاي منطقه هستم. کتابخانه ها تکه اي از بهشت بر روي زمين هستند و اميدوارم دربازديدي که ازکتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران داشته ايد به اين موضوع پي برده باشيد.
او درادامه با اشاره به بناي کتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران درباره جزئيات اين بنا و آثار ارزشمندي که در اين مجموعه نگهداري مي شود گزارشي را ارائه کرد و گفت: ايران يکي از متمدن ترين کشورهاي جهان به شمار مي رود که از قدمت ديرينه اي برخوردار است و اين تمدن کهن ميراث ارزشمندي را براي ما به ارمغان گذاشته است.
صالحي در ادامه با اشاره به پرونده چند مليتي نوروز گفت: من مقاله مستند و مدوني با عنوان "نوروزوهمبستگي ملي" نوشته ام که دراين مقاله به جايگاه و اهميت نوروز درمنطقه پرداخته ام که ترجمه اين مقاله را دراختيار دوستان خواهم گذاشت.
او افزود: نوروزنه تنها از جنبه ملي براي ما ايرانيان ارزشمند است، بلکه با دين ما نيزپيوند خورده است و بزرگان ديني ما در تکريم نوروز بسيار سخن گفته اند. همچنين نوروزمهم ترين حلقه ملي ما ايراني ها به شمارمي رود.
رئيس کتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران گفت: با فرا رسيدن نوروز درايران شاهد نوعي دگرديسي فرهنگي و اجتماعي در ايران خواهيم بود و نوروز موجب آشتي و انسجام ملي در کشور ما مي شود. مثلا همين لحظه که اين جا نشسته ايم بسياري از ايراني در فکرسبزکردن سبزه سفره هفت سين هستند. سبزه اي که درباورايراني ها اگرسبزنشود و در سفره هفت سين جاي نگيرد سفره هفت سين ما کامل نمي شود.
او سبزه را پيام محيط زيستي نوروز عنوان کرد و گفت: درواقع سبزه به ما يادآوري مي کند که با آمدن نوروزانسان ها با طبيعت آشتي مي کنند. اميدوارم فرصتي فراهم شود که شما درايام نوروز مهمان سفره هاي هفت سين ايراني ها باشيد و ببينيد که ايراني ها چقدرمهمان نواز هستند . درايام نوروز ايراني ها رسم دارند که لباس نو بپوشند و با لب پرخنده از مهمان هاي خود پذيرايي کنند و به آن ها عيدي بدهند.
صالحي اميري يکي از مهمترين پيام هاي نوروز را صلح و دوستي عنوان کرد و گفت: همزمان با تازه شدن طبيعت؛ ايراني ها تلاش مي کنند که ردي از کينه و کدورت ها در روابط شان به جا نماند و با روي گشاده با يکديگر روبرو شوند از اين منظر مي توان گفت که پيام اصلي نوروز صلح و دوستي است و با اين پيام مي توان فصل جديدي از ارتباطات را در منطقه به وجود آورد و در مقابله با افراطي گري هاي موجود در منطقه که ناامني و جنگ را در منطقه دامن زده است مي توان پيام صلح و دوستي را که در نوروز نهفته است را به منطقه و جهان صادر کرد.
او درادامه پيشنهاد تدوين دانشنامه نوروز را به صورت مشترک ميان 12 کشوري که فرهنگ شان با نوروز پيوند خورده ارائه داد و گفت: با همکاري يکديگر مي توانيم اين دانشنامه را بنويسم و زمينه اي را فراهم کنيم که هنرمندان و پژوهشگران با نگاه ويژه اي با نوروز روبرو شوند و از اين ميراث ارزشمند براي خلق آثار فرهنگي و هنري جاندار بهره گيرند تا با اين وسليه نيز ميراث جهاني خود را به جهانيان معرفي کنيم.
ضمن برگزاري اين نشست؛ نمايندگان 12 کشور از بخش هاي مختلف کتابخانه ملي ايران بازديد کردند و با گوشه اي از ميراث معنوي ايراني و اسلامي موجود در کتابخانه ملي آشنا شدند. در اين بازديد نماينده هايي از کشورهاي ايران، ترکيه، آذربايجان، هند، پاکستان، ازبکستان، قرقيزستان، قزاقستان، تاجيکستان، افغانستان، ترکمنستان و عراق حضور داشتند.

 
صفحه اول
درباره ما
آرشيو مجله
آرشيو سايت
اشتراک مجله
العربية
English Section
 
 

فهرست مسافران 78

 
 
 
معرفي آثار تاريخي فرهنگي ايران به جهان باعث رفع ايران هراسي خواهد شد  
گردشگري سلامت: چالش ها و بايدها...  
خطر در کمين بزرگترين غار آبي آسيا/ بي‌پناهي مأمن شکارچيان عصر سنگ  
آيين گِل هاکُني در مُجن - شاهرود  
همنشيني کمال‌الملک و شاگردان با نقاشان کلاسيک غربي  
سرنوشت ساز بي‌صاحب!  
سفرهاي نوروزي بچه پولدارها  
از نگاه ديگران  
استراتژي هاي رقابت  
سي‎مرغ در سي‎سخت  
مسجد جامع گناباد )ديار قنات و قنوت و قناعت)  
آخرين وضعيت پرداخت ارز مسافرتي در آستانه نوروز  
دانشنامه نوروز تدوين مي شود  
نوروز ايراني، جشن صلح جهاني  
مهرآباد فرودگاه جايگزين ندارد  
سياوش صابري اعلام کرد: تخريب در بافت تاريخي شيراز براي سهولت حرکت دسته‌هاي عزاداري بوده‌است  
بيانيه سازمان ميراث فرهنگي در محکوميت تخريب آثار باستاني عراق توسط داعش  
آثار تاريخي عراق را به ايران امانت بدهيد  
داعش به شهر باستاني نمرود يورش برد  
داعش يک تور گردشگري از سوريه به عراق راه‌اندازي کرد  
بسياري از آثار نابود شده موزه موصل اصل نبودند  
اهميت ژئوفيزيک در باستانشناسي/انتقاداز توقف مغناطيس‌سنجي محوطه‌ها  
کارشناسان ميراث فرهنگي را به عشرت‌آباد راه نمي‌دهند  
رب گوجه فرنگي در همسايه پاسارگاد!!  
تفال به حافظ علاج درد پاسارگاد!  
قدمت تهران با کشف يک اسکلت به 7 هزار سال نمي‌رسد  
خبري از بنياد تعزيه نيست/ امکان توبيخ از سوي يونسکو  
ايجاد پياده‌رو از وسط گورستان تاريخي «دارالسلام»!  
پرونده «بزرگترين خانه تهران» در ميراث فرهنگي به کجا رسيد؟  
دخالت عوامل رسمي در يک حفاري غيرمجاز؟!  
فقط اذيت نکنند...  
جاذبه‌هايي براي گرفتن عکس يادگاري  
قطار ثروتمندان به ايران برمي‌گردد  
پرواز دبي –ساري بهترين فرصت رونق گردشگري خارجي است  
نوروز کهن ميراث ماندگار در استان چهارمحال و بختياري  
خواب ۹۰ ساله ساعت شمس‌العماره ادامه دارد!  
لباسهاي سنتي عشايري  
پول غذاي گردشگران ترکيه = کل درآمد گردشگري ايران  
"بيشه‌دالان" زيستگاه پرندگان مهاجر  
جاده جهاني چالوس درانتظار ثبت ملي  
خليج‌فارس، «خليج‌فارس» است  
24 ميليون متر برهوت 100 ساله  
سلامتي در سفر  
کافه مکسي يارستوران چايخانه هاي غيرسنتي و بهداشتي در هتل هاي پرستاره  
يک شب اقامت در هتل‌هاي کيش، ۲۲۰ تا يک ميليون تومان  
تخفيف 40 درصدي هتل‌هاي تهران در نوروز  
بم و زلزله، زرتشتيان و کرمان در گذر تاريخ  
ايمني در هتل  
هتل ها تنها 10 درصد مسافران نوروزي را در خود جاي مي دهند  
سلياک چيست؟  
آنقدر پولدار داريم که 400 هتل بسازند  
Iran Tourism Attractions on Discovery Channel  
Clay Jewelry in Old Persian Symbols  
30 Iranian Artists to Attend Venice Biennale  
Astaneh Ashrafieh: A Tourism Attraction in the Caspian  
 
 

© Copyright 2009 www.mosaferan.ir

درباره ما | اشتراک مجله | آرشيو مجله | آرشيو سايت | اشتراک مجله