جستجو

78 نسخه قابل چاپ
فقط اذيت نکنند...

عضو هيات مديره‌ي جامعه هتلداران ايران گفت: عوارض شهرداري‌، ماليات‌ها و هزينه‌هاي جاري و نگهداري هتلداري در ايران آنقدر وحشتناک و سنگين است که بسياري از سرمايه‌گذاران را از ادامه کار منصرف مي‌کند.
عبدالحميد حرمتي در گفت وگو با خبرنگار گردشگري ايسنا درباره‌ي شرايط موجود براي سرمايه‌گذاري در صنعت هتلداري به دنبال ايدئولوژي و پيش‌بيني سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري براي ساخت 400 هتل در کشور تا 11 سال آينده‌، نخست به اين نکته اشاره کرد که هتل فقط بخشي از مجموعه سفر گردشگران را شامل مي‌شود که با افزايش تعداد آن‌ها نمي‌توان گردشگران را جذب و حفظ کرد‌ و در ادامه‌ي اين سخنانش افزود: در گردشگري فقط نبايد هتل ساخت‌، بايد جاذبه و محصول را هم ايجاد کرد‌، مثلا در شهر اهواز که مرکز جنگ ايران به شمار مي‌آيد حتي يک موزه‌ي جنگ وجود ندارد‌. درست است که آثار باستاني و سايت‌هاي تاريخي قابل توجهي در اين استان داريم‌، اما مگر همه آن‌ها چقدر از وقت گردشگر را در سفر به اين منطقه پر مي‌کنند که ديگر نياز نباشد جاذبه ايجاد کنيم؟
رييس اتحاديه هتل و هتل‌آپارتمان‌هاي خوزستان اضافه کرد: بيشتر گردشگراني که به خوزستان سفر مي‌کنند بين 24 تا 48 ساعت اقامت دارند‌، در اين مدت کجا را مي‌توانند ببينند؟ ما حتي يک مجموعه از آثار باستاني استان خوزستان نداريم. در کنار سايت‌هاي جهاني هم زيرساخت مناسب وجود ندارد و گردشگر اگر بخواهد سازه‌هاي آبي شوشتر، چغازنيبل و شوش را ببيند بايد بيشترين زمانش را صرف امد و شد کند.
حرمتي در ادامه مشکل هتلداري ايران را در نظام مسافرتي و نه تعداد کم اتاق‌ها دانست و در ادامه گفت: در شهر اهواز 700 اتاق براي اقامت وجود دارد که در بيشتر مواقع خالي هستند. در واقع مساله‌ي هتلداري ايران، کمبود اتاق خالي نيست، بلکه نظام مسافرتي است. در اروپا معمولا همايش‌ها و نمايشگاه‌ها در فصل غير سفر انجام مي‌شود‌، اما در ايران همه‌ي همايش‌ها و نمايشگاه‌ها دقيقا وقتي آب و هواي مناسب و فصل سفر است برگزار مي‌شود و ديگر جاي خالي براي مسافران پيدا نمي‌شود.
وي تاکيد کرد: تعداد اتاق‌هاي اقامتي در ايران به شکل مصنوعي کم است‌، چرا که نظام مسافرتي درست رعايت نمي‌شود. اهواز از کل سال فقط چهار ماه مسافر دارد و دقيقا در همان دوره‌ي زماني تمام رويدادها و همايش‌ها در اين شهر برگزار مي‌شود و هتل‌ها با مهمانان اين برنامه‌ها پر مي‌شود، درحاليکه اصلا دليلي ندارد اين دورهمي‌هاي دولتي و علمي فقط در اين دوره محدود زماني برگزار شود، چون نتيجه کار اين مي‌شود که هتل‌هاي اهواز چهار ماه شلوغ و هشت ماه سال خالي هستند.
او درباره‌ي اين‌که چگونه مي‌توان اين نظام مسافرتي را سامان‌دهي کرد؟ گفت: سيستم‌هاي دولتي از ما به عنوان بخش خصوصي اطاعت نمي‌کند؛ ولي اگر از سوي مقامات ارشد دولتي دستوري داده شود آن‌ها ملزم به رعايت آن مي‌شوند.
حرمتي سپس درباره‌ي موانع سرمايه‌گذاري در صنعت هتلداري ايران‌، اظهار کرد: واقعيت اين است که سرمايه‌گذاري در هتلسازي توجيه اقتصادي ندارد، در همه جاي دنيا به سرمايه‌گذاران اين حوزه کمک مي‌کنند‌؛ اما سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري در ايران چقدر به هتلسازي کمک کرده و يا از آن حمايت کرده است‌؟ حققيت آن است که نه تنها حمايتي نکرده، بلکه هيچ کاري هم براي هتلسازي و هتلداري نکرده است.
وي ادامه داد: بسياري از هتلداران با شهرداري‌ها به چالش جدي خورده‌اند، مثلا شهرداري اهواز عوارض ساخت و نوسازي و هزينه پسماند را به طور غير قانوني افزايش داده و ما پي‌گير آن هستيم. بانک‌ها به عنوان متولي پرداخت تسهيلات نيز اعلام مي‌کنند پروژه‌هاي مربوط به هتل توجيه اقتصادي ندارد و همه اين‌ها کارها هتلسازي را خوابانده است.
رييس اتحاديه هتل‌ها و هتل آپارتمان‌هاي خوزستان درباره‌ي تعداد پروژه‌هاي ساخت هتل که در خوزستان موقف شده است‌، اظهار کرد: تعداد پروژه‌هاي که متوقف شده، زياد است. مثلا در شهرهاي بهبهان و يا شوشتر که يک اثر جهاني دارد هتل‌هايي درحال ساخت بودند که متوقف شده‌اند، چون شهرداري با عوارض سنگيني که براي ساخت و نوسازي مي‌گيرد اجازه نمي‌دهد سرمايه‌گذاران مسيرشان را با در فضايي آرام و مطمئن طي کنند.
وي سپس به هزينه‌هايي که يک هتلدار متحمل مي‌شود،‌ اشاره کرد و افزود: از مجموع هزينه‌هاي يک هتل، معمولا حدود 65 درصد صرف هزينه‌هاي جاري و حدود 25 درصد هم صرف هزينه‌هاي استهلاک مي‌شود و فقط 10 تا 15 درصد سود عايد مي‌شود که همه‌ي آن هم سود خالص نيست‌. حال در چنين شرايطي يک هتل بايد عوارض سنگين نوسازي، ساخت و پسماند را هم بدهد که از سال گذشته تاکنون 10 تا 20 برابر شده است.
حرمتي گفت: ما حمايت دولت را نمي‌خواهيم، فقط مي‌خواهيم ما را اذيت نکنند. وضعيت کنوني طوري است که به اشکال و عناوين مختلف هزينه‌هاي مالياتي بالا مي‌رود و بعد اين انتظار وجود دارد که هتل بسازيم. با اين وضعيت چگونه هتلسازي توجيه دارد. اصلا چرا دولت ماليات بر ارزش افزوده را از بخش اقامت حذف نمي‌کند،‌ با اين کار در واقع بخشي از هزينه اقامت مردم را کمتر و نرخ هتل‌ها را ارزان‌تر کرده است. دود اين ماليات‌ها و عوارض‌ها فقط به چشم مردم مي‌رود.

 
صفحه اول
درباره ما
آرشيو مجله
آرشيو سايت
اشتراک مجله
العربية
English Section
 
 

فهرست مسافران 78

 
 
 
معرفي آثار تاريخي فرهنگي ايران به جهان باعث رفع ايران هراسي خواهد شد  
گردشگري سلامت: چالش ها و بايدها...  
خطر در کمين بزرگترين غار آبي آسيا/ بي‌پناهي مأمن شکارچيان عصر سنگ  
آيين گِل هاکُني در مُجن - شاهرود  
همنشيني کمال‌الملک و شاگردان با نقاشان کلاسيک غربي  
سرنوشت ساز بي‌صاحب!  
سفرهاي نوروزي بچه پولدارها  
از نگاه ديگران  
استراتژي هاي رقابت  
سي‎مرغ در سي‎سخت  
مسجد جامع گناباد )ديار قنات و قنوت و قناعت)  
آخرين وضعيت پرداخت ارز مسافرتي در آستانه نوروز  
دانشنامه نوروز تدوين مي شود  
نوروز ايراني، جشن صلح جهاني  
مهرآباد فرودگاه جايگزين ندارد  
سياوش صابري اعلام کرد: تخريب در بافت تاريخي شيراز براي سهولت حرکت دسته‌هاي عزاداري بوده‌است  
بيانيه سازمان ميراث فرهنگي در محکوميت تخريب آثار باستاني عراق توسط داعش  
آثار تاريخي عراق را به ايران امانت بدهيد  
داعش به شهر باستاني نمرود يورش برد  
داعش يک تور گردشگري از سوريه به عراق راه‌اندازي کرد  
بسياري از آثار نابود شده موزه موصل اصل نبودند  
اهميت ژئوفيزيک در باستانشناسي/انتقاداز توقف مغناطيس‌سنجي محوطه‌ها  
کارشناسان ميراث فرهنگي را به عشرت‌آباد راه نمي‌دهند  
رب گوجه فرنگي در همسايه پاسارگاد!!  
تفال به حافظ علاج درد پاسارگاد!  
قدمت تهران با کشف يک اسکلت به 7 هزار سال نمي‌رسد  
خبري از بنياد تعزيه نيست/ امکان توبيخ از سوي يونسکو  
ايجاد پياده‌رو از وسط گورستان تاريخي «دارالسلام»!  
پرونده «بزرگترين خانه تهران» در ميراث فرهنگي به کجا رسيد؟  
دخالت عوامل رسمي در يک حفاري غيرمجاز؟!  
فقط اذيت نکنند...  
جاذبه‌هايي براي گرفتن عکس يادگاري  
قطار ثروتمندان به ايران برمي‌گردد  
پرواز دبي –ساري بهترين فرصت رونق گردشگري خارجي است  
نوروز کهن ميراث ماندگار در استان چهارمحال و بختياري  
خواب ۹۰ ساله ساعت شمس‌العماره ادامه دارد!  
لباسهاي سنتي عشايري  
پول غذاي گردشگران ترکيه = کل درآمد گردشگري ايران  
"بيشه‌دالان" زيستگاه پرندگان مهاجر  
جاده جهاني چالوس درانتظار ثبت ملي  
خليج‌فارس، «خليج‌فارس» است  
24 ميليون متر برهوت 100 ساله  
سلامتي در سفر  
کافه مکسي يارستوران چايخانه هاي غيرسنتي و بهداشتي در هتل هاي پرستاره  
يک شب اقامت در هتل‌هاي کيش، ۲۲۰ تا يک ميليون تومان  
تخفيف 40 درصدي هتل‌هاي تهران در نوروز  
بم و زلزله، زرتشتيان و کرمان در گذر تاريخ  
ايمني در هتل  
هتل ها تنها 10 درصد مسافران نوروزي را در خود جاي مي دهند  
سلياک چيست؟  
آنقدر پولدار داريم که 400 هتل بسازند  
Iran Tourism Attractions on Discovery Channel  
Clay Jewelry in Old Persian Symbols  
30 Iranian Artists to Attend Venice Biennale  
Astaneh Ashrafieh: A Tourism Attraction in the Caspian  
 
 

© Copyright 2009 www.mosaferan.ir

درباره ما | اشتراک مجله | آرشيو مجله | آرشيو سايت | اشتراک مجله