جستجو

78 نسخه قابل چاپ
خليج‌فارس، «خليج‌فارس» است

حواشي حضور باستان‌شناس استراليايي در ايران
بحث‌ها از آن‌جا آغاز شد که فراخوان پژوهشکده‌ي باستان‌شناسي براي حضور درسيزدهمين گردهمايي سالانه‌ي باستان‌شناسي ايران،‌ به سيدني و به دست يک پروفسور باستان‌شناس رسيد؛ باستان‌شناسي که چندين بار در مقالاتش از لفظي مجعول براي خليج‌فارس استفاده کرد و به آن اصرار مي‌ورزيد.
به گزارش خبرنگار ميراث فرهنگي ايسنا، «دنيل توماتس پاتس» در پي اين دعوت کوله‌بار تجربه‌اش از اين کشور کهن را برداشت و به ايران آمد؛ جائي‌که به پهناي خليج فارس‌اش افتخار مي‌کنند و براي پي بردن به تاريخ و لايه‌هاي باستاني کشورش حتي حضور چند صد باستان‌شناس بين‌المللي هم کم است.
«پاتس» پروفسور باستان‌شناس و متخصص تاريخ باستان و آغازين ايران، ميانرودان و شبه جزيره عربستان است. او در سال 1990 ميلادي کتابي با عنوان «خليج ع ر ب ي در عهد باستان» چاپ کرد که محتواي آن کتاب دو جلدي به طور مفصل درباره‌ي باستان‌شناسي خليج فارس بود، اما به طور کامل و هدفمند به جعل نام اين دريا مي‌پرداخت. با اين وجود وي در سال 1381 از سوي پژوهشکده‌ي باستان‌شناسي براي انجام کاوش‌هاي باستان‌شناسي به ايران دعوت شد، مشروط بر اينکه پس از اين در نوشته‌هايش براي خليج فارس از نام جعلي استفاده نکند.
وي تا سال 1386 چند فصل در جنوب ايران مشغول به کاوش و مطالعات باستان‌شناسي شد اما عليرغم ميل خود مبني بر استفاده نکردن از اين لفظ جعلي براي خليج فارس در سال‌هاي 2009 تا 2013 ميلادي در چندين نوشته بار ديگر به جعل اين نام پرداخت که البته دکتر يوسف مجيدزاده، باستان‌شناس پيشکسوت در يادداشتي 20 صفحه‌اي که در سايت جامعه‌ي باستان‌شناسي ايران منتشر شد به صورت کاملا مجزا، اين لفظ‌ها و زمان و چگونگي آن‌ها را به منابع موردنظر ارجاع داد.
تا آن‌که امسال بحث برگزاري سيزدهمين گردهمايي سالانه‌ي باستان‌شناسي ايران پيش آمد، هر چند شنيده‌هاي زيادي درباره‌ي دعوت پژوهشکده‌ي باستان‌شناسي از «پاتس» براي حضور در اين همايش مطرح شد، اما اين احتمال را هم بايد درنظر گرفت که «دنيل پاتس» خود تمايل به حضور در اين همايش داشته است.
همان‌طور که حميده چوبک، رئيس پژوهشکده‌ي باستان‌شناسي تمايل شخصي پاتس براي حضور در اين همايش را تائيد کرد.
با اين وجود با شنيدن احتمال حضور وي در ايران و در اين همايش، برخي باستان‌شناسان که تعداد آن‌ها کم هم نبود، اعلام کردند در صورت حضور وي اين همايش را تحريم مي‌کنند و در آن حضور علمي نخواهند داشت و شواهد نشان داد اين اقدام توسط برخي از چهره‌هاي معتبر باستان‌شناسي ايران عملي شد.
در روز نخست برگزاري اين گردهمايي هيچ خبري از «پاتس» نبود، اما در دومين روز يعني دوشنبه 11 اسفند خبرگزاري ميراث فرهنگي از حضور او اطلاع داد و حتي در مصاحبه با وي، عذرخواهي او از ملت ايران را درباره‌ي اين اقدام منتشر کرد. البته تجربه نشان داده است که اين نوع عذرخواهي‌هاي مقطعي، معمولا به خواست و بعضا با بزرگ‌نمايي نهادهاي مسئول کشور اعلام مي‌شود.
او به اين خبرگزاري گفته است: «اگر مردم ايران از من در مورد اين مسئله ناراحت هستند، اظهار تاسف مي‌کنم و از آن‌ها عذر مي‌خواهم.»
پاتس، ادامه داده است: «25 سال پيش در حالي که من مشغول کار در عربستان بودم، مطلبي را نوشته و در آن از خليج ع رب ي نام برده‌ام، در حالي که سال‌هاي سال است که من در ايران مشغول کار بوده و کتاب‌ها و مقالات متعددي درباره ايران نوشته‌ام که در اين مقالات از «خليج فارس» نام برده‌ام. من فکر مي‌کنم که ايراني‌ها نبايد نسبت به اين مسئله اينقدر ناراحت و عصبي باشند. نبايد اينقدر تعصب داشته باشند. آن‌ها بايد با ملايمت با اين مسئله برخورد کنند و اين تنها مربوط به من نيست. بيشتر باستان‌شناساني که در کشورهاي عربي کار مي‌کنند، مجبورند که از نام خليج ع رب ي استفاده کنند. البته من در دانشنامه «ايرانيکا» که در نيويورک منتشر مي‌شود، در مقاله‌اي «خليج فارس» را به کار برده‌ام. اين مقاله در سال 2004 تهيه شده است.»
او خود را کسي دانسته که سنگ بناي دپارتمان ايران‌شناسي را در استراليا گذاشته و اعلام کرده است: «من مطالعات متعددي در ايران داشته و تمام عمرم را وقف مطالعه و پژوهش در زمينه ايران‌شناسي کرده‌ام. مثلا کتابي در مورد تاريخ عيلام در حدود 15 سال پيش نوشتم و ويرايش دوم اين کتاب نيز در حال آماده شدن است. اخيرا نيز کتابي در مورد کوچ‌گري در ايران نوشتم و کتاب‌هاي ديگري در زمينه‌ي باستان‌شناسي در مورد دوره‌هاي تاريخي. مقالات زيادي در مورد محوطه‌هاي تاريخي و کاوش‌هايي در ايران داشتم که در همه آن‌ها از اسم «خليج فارس» استفاده کرده‌ام. من تمام عمرم را وقف ايران کردم و عاشق ايران هستم. من بودم که سنگ بناي دپارتمان ايران شناسي را در استراليا گذاشتم.»
به گزارش ايسنا، با وجود مطالب منتشر شده از سوي «دنيل توماتس پاتس» اين سوال مطرح مي‌شود که وقتي چنين شخصيتي به اين خوبي ايران، تاريخ، فرهنگ و تمدن اين کشور را مي‌شناسد،‌ آيا نبايد در برخورد با چنين قضيه‌ي «عملي» قدري متعهدتر عمل کند؟ و در برابر آن‌چه خود را عاشقش مي‌داند تلاش کند تا جانب امانت‌داري را رعايت کرده باشد، نه اين‌که اشک باستان‌شناسان پيشکسوت را با چنين اقدامي درآورد!
محمدرحيم صراف، کسي که سومين نشان پدر باستان‌شناسي ايران را متعلق به خود کرده است، يکي از باستان‌شناساني است که هرگاه درباره‌ي استفاده از اين نام مجعول براي خليج فارس صحبت مي‌شود،‌ بغض امان‌اش نمي‌دهد.
او با بغض تاکيد مي‌کند: از دانشمندان انتظار داريم وقايع تاريخي را درست مطرح کنند، خليج‌فارس، «خليج‌فارس» است.

 
صفحه اول
درباره ما
آرشيو مجله
آرشيو سايت
اشتراک مجله
العربية
English Section
 
 

فهرست مسافران 78

 
 
 
معرفي آثار تاريخي فرهنگي ايران به جهان باعث رفع ايران هراسي خواهد شد  
گردشگري سلامت: چالش ها و بايدها...  
خطر در کمين بزرگترين غار آبي آسيا/ بي‌پناهي مأمن شکارچيان عصر سنگ  
آيين گِل هاکُني در مُجن - شاهرود  
همنشيني کمال‌الملک و شاگردان با نقاشان کلاسيک غربي  
سرنوشت ساز بي‌صاحب!  
سفرهاي نوروزي بچه پولدارها  
از نگاه ديگران  
استراتژي هاي رقابت  
سي‎مرغ در سي‎سخت  
مسجد جامع گناباد )ديار قنات و قنوت و قناعت)  
آخرين وضعيت پرداخت ارز مسافرتي در آستانه نوروز  
دانشنامه نوروز تدوين مي شود  
نوروز ايراني، جشن صلح جهاني  
مهرآباد فرودگاه جايگزين ندارد  
سياوش صابري اعلام کرد: تخريب در بافت تاريخي شيراز براي سهولت حرکت دسته‌هاي عزاداري بوده‌است  
بيانيه سازمان ميراث فرهنگي در محکوميت تخريب آثار باستاني عراق توسط داعش  
آثار تاريخي عراق را به ايران امانت بدهيد  
داعش به شهر باستاني نمرود يورش برد  
داعش يک تور گردشگري از سوريه به عراق راه‌اندازي کرد  
بسياري از آثار نابود شده موزه موصل اصل نبودند  
اهميت ژئوفيزيک در باستانشناسي/انتقاداز توقف مغناطيس‌سنجي محوطه‌ها  
کارشناسان ميراث فرهنگي را به عشرت‌آباد راه نمي‌دهند  
رب گوجه فرنگي در همسايه پاسارگاد!!  
تفال به حافظ علاج درد پاسارگاد!  
قدمت تهران با کشف يک اسکلت به 7 هزار سال نمي‌رسد  
خبري از بنياد تعزيه نيست/ امکان توبيخ از سوي يونسکو  
ايجاد پياده‌رو از وسط گورستان تاريخي «دارالسلام»!  
پرونده «بزرگترين خانه تهران» در ميراث فرهنگي به کجا رسيد؟  
دخالت عوامل رسمي در يک حفاري غيرمجاز؟!  
فقط اذيت نکنند...  
جاذبه‌هايي براي گرفتن عکس يادگاري  
قطار ثروتمندان به ايران برمي‌گردد  
پرواز دبي –ساري بهترين فرصت رونق گردشگري خارجي است  
نوروز کهن ميراث ماندگار در استان چهارمحال و بختياري  
خواب ۹۰ ساله ساعت شمس‌العماره ادامه دارد!  
لباسهاي سنتي عشايري  
پول غذاي گردشگران ترکيه = کل درآمد گردشگري ايران  
"بيشه‌دالان" زيستگاه پرندگان مهاجر  
جاده جهاني چالوس درانتظار ثبت ملي  
خليج‌فارس، «خليج‌فارس» است  
24 ميليون متر برهوت 100 ساله  
سلامتي در سفر  
کافه مکسي يارستوران چايخانه هاي غيرسنتي و بهداشتي در هتل هاي پرستاره  
يک شب اقامت در هتل‌هاي کيش، ۲۲۰ تا يک ميليون تومان  
تخفيف 40 درصدي هتل‌هاي تهران در نوروز  
بم و زلزله، زرتشتيان و کرمان در گذر تاريخ  
ايمني در هتل  
هتل ها تنها 10 درصد مسافران نوروزي را در خود جاي مي دهند  
سلياک چيست؟  
آنقدر پولدار داريم که 400 هتل بسازند  
Iran Tourism Attractions on Discovery Channel  
Clay Jewelry in Old Persian Symbols  
30 Iranian Artists to Attend Venice Biennale  
Astaneh Ashrafieh: A Tourism Attraction in the Caspian  
 
 

© Copyright 2009 www.mosaferan.ir

درباره ما | اشتراک مجله | آرشيو مجله | آرشيو سايت | اشتراک مجله