جستجو

78 نسخه قابل چاپ
سلامتي در سفر

{ پروين محمدي }

ريزش مو: معضل بهداشتي پير و جوان
بي شک موهاي سالم، شفاف و زيبا تاثير غير قابل انکاري در قيافه ظاهري هر شخصي دارند و داشتن موي سر با چنين مشخصاتي علاوه بر زيبايي اعتماد به نفس بيشتري به انسان مي دهد.
اما گاه در دوره هاي مختلف زندگي و به علت هاي مختلف ممکن است موها دچار ريزش شوند و از نظر روحي رواني لطمه شديدي به فرد وارد کنند. به طوري که استرس ناشي از اين موضوع سبب تشديد علائم و شدت ريزش مو مي گردد.
علت چيست و چه بايد کرد؟
دکتر کاظم مسوفي استاد بيماريهاي پوست و موي دانشگاه علوم پزشکي در پاسخ به اين سوال مي گويد: از دست دادن موها به تعداد 50 تا 100 تارمو در روز طبيعي است و نبايد موجب نگراني شود، چون به دليل روند بازسازي هميشگي موها، تعدادي از آن ها مي ريزند (روزانه) و تارهاي جديد جايگزين مي شوند. اما چنانچه ريزش موها شديدتر شود و همچنان ادامه داشته باشد حالت بيمارگونه است و بايد تحت بررسي قرار گيرد.
علل ريزش مو
وي در ادامه توضيح بيشتري داده مي افزايد: دوراني مانند بهار، پائيز، چند روز قبل از شروع سيکل ماهيانه در خانمها و يا پس از برس کشيدن و شستشو عمدتا ريزش موها بيشتر است که اين حالت نشان دهنده مشکلي نيست اما علاوه بر تغييرات فصلي و هورموني که با ريزش موي شديد همراه است علل ديگري نيز باعث ريزش مو مي شود که عبارتند از:
وراثت- زمينه ژنتيک نخستين علت ريزش موها است که عموما به طاسي يا کم مويي " آندروژنيک" معروف است. در اين حالت فوليکول ها نسبت به هورمونهاي آندروژن حساسيت زيادي دارند که باعث کوتاه شدن دوره رشد موها شده و تحليل زود هنگام فوليکول ها را در پي دارد. اين نوع ريزش مو بخصوص در مردان ديده مي شود.
هورمون ها- در طول زندگي خانمها به دلايل مختلف تغييرات هورموني رخ مي دهد که باعث ريزش موها مي شود. به همين دليل ريزش مو پس از زايمان در دوران شيردهي، يائسگي و يا با مصرف داروهاي هورموني مشاهده مي شود. که پس از گذر ازآن رويش مجدد صورت مي گيرد.
کمبود موادغذايي- تغذيه در رشد موها اهميت زيادي دارد از اين رو کمبود بعضي ويتامين ها بخصوص گروه B ، آهن و عناصر ديگري مثل روي و ...باعث ريزش مو مي شوند. بنابراين مصرف مواد غذايي حاوي آهن و مواد معدني و ويتامين ها براي پيشگيري از ريزش مو توصيه مي شود.
بيماريها- بعضي از بيماريها زمينه ساز ريزش موها هستند. به جز بيماريهايي مثل عفونتهاي زونا، سفليس و ... بيماريهاي متابوليکي و مشکلات غده تيروئيد نيز مي تواند در ريزش موها موثر باشد. که درمان اين بيماريها مي تواند از ريزش مو جلوگيري نمايد.
داروها- همه داروها کم و بيش داراي عوارض مختلف هستند. از اين رو عارضه جانبي بعضي داروها (داروهاي شيمي درماني، داروهاي تيروئيد و ضد انعقاد خون) ريزش موهاست.
البته قرص هاي ضدبارداري بخصوص در زمان تعويض نوع قرص و ديگردرمانهاي هورموني نيز مي توانند باعث ريزش موها شوند، که درصورت بروز اين عارضه بهتر است با پزشک مشورت شود.
استرس- امروز شايد شايعترين علل ريزش مو استرس هاست که معمولا در افرادي که زمينه ژنتيک دارند ديده مي شود. ورزش هايي مثل يوگا که آرام بخش هستند، تنفس عميق و ... براي رفع مشکل توصيه مي شود.
آسيب هاي خارجي- مصرف شامپوها، رنگ موها، استفاده از ابزار آرايشي مثل سشوار، فرکردن و روشهاي خشن براي مرتب کردن موها، کشش (گل سر، کش و ...) نيز مي تواند در بروز ريزش مو دخالت داشته باشد.
درچه صورتي مراجعه به پزشک متخصص ضروري است؟
با مشاهده علائم هشدار دهنده بايد هرچه سريعتر به پزشک متخصص مراجعه شود زيرا جلوگيري از ادامه روند ريزش مو بخشي از درمان محسوب مي شود. از اين رو چنانچه با علائمي همچون ريزش مو بيشتر از حد هميشه و گه گاه، رويش خيلي کند موها و باريک و ظريف شدن تارموها، رويش موهاي کرک مانند در اطراف پيشاني (نشان دهنده عدم رويش و ايجاد طاسي) پيداشدن موهاي پراکنده در اطراف پيشاني، حالت کشي شدن موها هنگام بستن و سابقه فاميلي طاسي در خانمها و آقايان روبرو شديد آنرا به حساب علائم هشدار دهنده بگذاريد و به متخصص مراجعه نمائيد.
درمان- امروز "ماينوکسيديل" بهترين داروي تجويزي براي درمان ريزش مواست. البته تحت شرايطي داروهاي هورموني نيز به بيمار توصيه مي شود. البته مکملهاي غذايي و ويتامينها نيز در کنار داروها بخصوص در مورد ريزش موي فصلي تجويز مي شود.
مصرف ماينوکسيديل به شکل محلول و به صورتي که در قسمتهاي اطراف پيشاني از ريشه موها ماساژ داده مي شود اثر بخشي بالايي دارد و در 50 درصد خانمها موجب رويش مجدد موها خواهد شد و در دوسوم موارد نيز ريزش مورا متوقف مي کند.
نکته مهم- دکتر مستوفي با تاکيد به اينکه درمان ريزش مو طولاني است و بيمار بايد صبور باشد تصريح مي کند: براي توقف ريزش مو و رويش مجدد زمان لازم است زيرا سه ماه براي توقف و شش ماه براي رويش مجدد بايد صبر کرد. همچنين بايد توجه داشته باشيم که ممکن است در ابتداي درمان روند معکوس وجود داشته باشد و طي شش هفته تشديد موقتي ريزش موها ديده شود بنابراين توصيه مي شود روش هاي درماني حتما با تجويز و تحت نظر پزشک انجام شود.
روش ديگر درماني "کاشت مو" است که در صورت بي اثر بودن درمان دارويي معمولا کاشت مو توصيه مي شود که باز در اين صورت هم ابتدا موهاي پيوند خورده مي ريزند و سپس مجددا رشد مي کنند.
پيشگيري- هميشه پيشگيري بهتر، آسانتر و ارزانتر از درمان است. از اين رو توصيه مي شود به جز موارد داروئي و ژنتيک و عوامل خاص که قابل پيشگيري نيستند براي پيشگيري از ريزش مو در ساير موارد به نکات زير توجه کنيد:
 از شامپوهاي نامناسب، رنگ مو و ديگر محصولات تحريک کننده مو که به آن آسيب مي رسانند استفاده نکنيد.
 گاه گاه پوست سر را با نوک انگشتان و حرکات آرام ماساژ دهيد.
 از سشوار داغ براي خشک کردن موها استفاده نکنيد.
 از بستن کش ها و گل سرهاي محکم که باعث کشيدگي موها مي شوند خودداري کنيد.
 پوست سر را از تابش مستقيم خورشيد و پرتوهاي مضر آن محافظت کنيد و از کلاه و پوشش مناسب استفاده نمائيد.
 با تغذيه مناسب و متنوع و سرشار از ميوه ها و سبزيها سعي کنيد مواد مغذي مورد نياز بدن از جمله آهن، مس، روي، سلنيوم، ويتامين هاي گروه B را تامين کنيد تا دچار کمبود ويتامين و مواد معدني و در نتيجه ريزش مو نشويد.
 به طور منظم و زياد آب بنوشيد.
 با ورزش، پياده روي، تفريح و کارهاي آرام بخش، استرس را از خودتان دور کنيد زيرا استرس به طور مستقيم بر توليد هورمونها تاثير دارد.

غذاها و خوراکي هاي مفيد براي داشتن موهاي زياد
با اينکه حجم، رنگ و درخشندگي موها تا حدزيادي به زمينه ژنتيک برمي گردد، اما ماهيت موها هر طور که باشد، تغذيه تاثير بسزايي در زيبايي اين تارهاي ظريف دارد و در ميان انواع خوراکي ها بعضي از آنها موثرترند، مانند: اسيدهاي چرب که براي موها بسيار ضروري هستند و باعث درخشندگي آنها و همچنين سلامت پوست و پوست سر مي شوند.
مصرف اکثر روغن هاي گياهي سرشار از اسيدهاي چرب امگا6 و يا ماهي هاي پرچرب و گردو که حاوي مقادير زيادي امگا3 هستند مي تواند مفيد باشد.
 غلات، دانه ها و گوشت قرمز نيز که داراي " روي" مي باشد براي کساني که با رشد کند موها مواجه هستند توصيه مي شود زيرا ممکن است به دليل کمبود روي رشد مو به اندازه کافي نباشد.
"روي" عنصري است که براي داشتن ناخن هاي سالم، موهاي سالم و پوست سالم به آن نياز داريم و متاسفانه 80 درصد مردم با کمبود روي مواجه هستند. روي در گوشت بره و گوساله، بسياري دانه ها بخصوص کنجد، تخم کدو و جوانه گندم به وفور يافت مي شود.
 پروتئين ها رشد مو را تسهيل مي کنند
موهاي ما از پروتئين ساخته شده اند از اين رو مصرف کافي پروتئين ها براي حفظ سلامت موها لازم و ضروري است.
گوشت مرغ و بوقلمون چون بهتر جذب مي شوند به شرط آنکه در مصرف آن افراط نشود براي رشد و سلامت موها توصيه مي شود. همچنين فيبرها و ويتامين هاي گياهي با مصرف غذاهاي مختلف مفيد است و همه اين ترکيبات در مکمل هاي غذايي روزانه وجود دارند، منتهي به خاطر داشته باشيد رعايت تعادل و تنوع در مصرف غذاها از سوي کارشناسان و متخصصان توصيه مي شود.

 
صفحه اول
درباره ما
آرشيو مجله
آرشيو سايت
اشتراک مجله
العربية
English Section
 
 

فهرست مسافران 78

 
 
 
معرفي آثار تاريخي فرهنگي ايران به جهان باعث رفع ايران هراسي خواهد شد  
گردشگري سلامت: چالش ها و بايدها...  
خطر در کمين بزرگترين غار آبي آسيا/ بي‌پناهي مأمن شکارچيان عصر سنگ  
آيين گِل هاکُني در مُجن - شاهرود  
همنشيني کمال‌الملک و شاگردان با نقاشان کلاسيک غربي  
سرنوشت ساز بي‌صاحب!  
سفرهاي نوروزي بچه پولدارها  
از نگاه ديگران  
استراتژي هاي رقابت  
سي‎مرغ در سي‎سخت  
مسجد جامع گناباد )ديار قنات و قنوت و قناعت)  
آخرين وضعيت پرداخت ارز مسافرتي در آستانه نوروز  
دانشنامه نوروز تدوين مي شود  
نوروز ايراني، جشن صلح جهاني  
مهرآباد فرودگاه جايگزين ندارد  
سياوش صابري اعلام کرد: تخريب در بافت تاريخي شيراز براي سهولت حرکت دسته‌هاي عزاداري بوده‌است  
بيانيه سازمان ميراث فرهنگي در محکوميت تخريب آثار باستاني عراق توسط داعش  
آثار تاريخي عراق را به ايران امانت بدهيد  
داعش به شهر باستاني نمرود يورش برد  
داعش يک تور گردشگري از سوريه به عراق راه‌اندازي کرد  
بسياري از آثار نابود شده موزه موصل اصل نبودند  
اهميت ژئوفيزيک در باستانشناسي/انتقاداز توقف مغناطيس‌سنجي محوطه‌ها  
کارشناسان ميراث فرهنگي را به عشرت‌آباد راه نمي‌دهند  
رب گوجه فرنگي در همسايه پاسارگاد!!  
تفال به حافظ علاج درد پاسارگاد!  
قدمت تهران با کشف يک اسکلت به 7 هزار سال نمي‌رسد  
خبري از بنياد تعزيه نيست/ امکان توبيخ از سوي يونسکو  
ايجاد پياده‌رو از وسط گورستان تاريخي «دارالسلام»!  
پرونده «بزرگترين خانه تهران» در ميراث فرهنگي به کجا رسيد؟  
دخالت عوامل رسمي در يک حفاري غيرمجاز؟!  
فقط اذيت نکنند...  
جاذبه‌هايي براي گرفتن عکس يادگاري  
قطار ثروتمندان به ايران برمي‌گردد  
پرواز دبي –ساري بهترين فرصت رونق گردشگري خارجي است  
نوروز کهن ميراث ماندگار در استان چهارمحال و بختياري  
خواب ۹۰ ساله ساعت شمس‌العماره ادامه دارد!  
لباسهاي سنتي عشايري  
پول غذاي گردشگران ترکيه = کل درآمد گردشگري ايران  
"بيشه‌دالان" زيستگاه پرندگان مهاجر  
جاده جهاني چالوس درانتظار ثبت ملي  
خليج‌فارس، «خليج‌فارس» است  
24 ميليون متر برهوت 100 ساله  
سلامتي در سفر  
کافه مکسي يارستوران چايخانه هاي غيرسنتي و بهداشتي در هتل هاي پرستاره  
يک شب اقامت در هتل‌هاي کيش، ۲۲۰ تا يک ميليون تومان  
تخفيف 40 درصدي هتل‌هاي تهران در نوروز  
بم و زلزله، زرتشتيان و کرمان در گذر تاريخ  
ايمني در هتل  
هتل ها تنها 10 درصد مسافران نوروزي را در خود جاي مي دهند  
سلياک چيست؟  
آنقدر پولدار داريم که 400 هتل بسازند  
Iran Tourism Attractions on Discovery Channel  
Clay Jewelry in Old Persian Symbols  
30 Iranian Artists to Attend Venice Biennale  
Astaneh Ashrafieh: A Tourism Attraction in the Caspian  
 
 

© Copyright 2009 www.mosaferan.ir

درباره ما | اشتراک مجله | آرشيو مجله | آرشيو سايت | اشتراک مجله